Kamieniarstwo

Kamieniarstwo jest jednym z najstarszych rzemiosł w historii cywilizacji i istnieje od czasu kiedy ludzkość nauczyła się wytwarzać narzędzia, dzięki którym możliwe stało się wznoszenie budynków, budowli oraz rzeźb przy wykorzystaniu naturalnego kamienia wydobywanego w kamieniołomach.

Kamieniarstwo to sztuka kształtowania ciętych bloków kamienia, tak aby odwzorowywały dokładnie dane figury lub kształty geometryczne. Kamieniarstwo to także jedna z niewielu dziedzin rzemiosła, które nie ulega zanikowi.

Kamieniarze używają do swej pracy każdego z możliwych rodzajów kamienia naturalnego, a więc skał magmowych, metamorficznych i osadowych, a także w niektórych przypadkach również kamienia sztucznego.

Podział blok marmuru przez wbijanie klinów

Podział bloku marmuru poprzez wbijanie klinów

Dłuta francuskie z drewnianą rękojeścią używane do obróbki miękkiego wapienia

Dłuta francuskie z drewnianą rękojeścią używane do obróbki miękkiego wapienia

Obecnie nagrobki wykonane są najczęściej ze skał magmowych lub metamorficznych, natomiast w budowlance wykorzystuje się również skały osadowe. W kamieniołomach wydobywa się duże bloki skalne, które następnie są cięte na płyty o różnej grubości (slaby), slaby są polerowane, tak by uzyskać połysk. Wypolerowane płyty są cięte na poszczególne elementy, w których poleruje się zewnętrzne powierzchnie po cięciu lub frezuje i poleruje obrzeża.

Liczba czynników, które decydują o koszcie realizacji nagrobka bywa całkiem obszerna. Poza kamieniem, także sam sposób wykończenia płyty (krawędzie), jej rozmiar oraz rodzaj wybranej techniki do naniesienia inskrypcji mogą mieć zasadniczy wpływ na ostateczną wycenę.

Rzeźba w bloku kamiennym

Rzeźba w bloku kamiennym

Warsztat kamieniarza z kamiennym blokiem wapienia

Warsztat kamieniarza z blokiem wapienia

Najważniejszym czynnikiem jest rodzaj wybranego kamienia. Każdy naturalny materiał w obrębie swojej kategorii (np. marmur, granit itd.) dzielony jest na podkategorie gatunkowe. I tak np. niskiej jakości granit jest jednym z najtańszych materiałów nagrobkowych jaki można zamówić u kamieniarza, z kolei ten o dobrej gramaturze bywa droższy nawet od czarnego marmuru.

Kamieniołom

Kamieniołom

Kamieniołom

Kamieniołom

Cena nagrobka zależy także od samego kształtu pomnika. Osoby, które szukają niepowtarzalnych kształtów, muszą liczyć się z dodatkowymi opłatami. Zdecydowanie najdroższe są elementy obłe, a najtańsze o prostopadłych kształtach.

Jeżeli chcemy, aby krawędzie płyt były polerowane na ćwierćwałek lub półwałek będzie to stanowić dodatkowy koszt.

Kamienny blok

Kamienna bryła tzw. metr kubiczny

Kamienna bryła

Kamienna bryła

Ostateczny rozmiar nagrobka powinien być nie tylko efektem uszanowania decyzji zmarłego, czy preferencji jego bliskich, ale i regulacji, które wynikają z regulaminów polskich cmentarzy komunalnych.

Maszyna do poleru granitu

Maszyna do poleru granitu

Marmur Carrara to odmiana kamienia, której nazwa wywodzi się od miejscowość, w której znajdują się najbogatsze jego złoża. Zawiera on w swoim składzie aż około 90% czystego węglanu wapnia oraz wyjątkowo niewielką ilość tlenku magnezu. Wśród jego cech charakterystycznych wymienia się między innymi odporność na wietrzenie i warunki atmosferyczne oraz wysoki poziom trwałości. Dzięki temu stanowi on niemal idealny materiał do tworzenia figur oraz płaskorzeźb, które umieszcza się na nagrobkach.

Jest to materiał, który od wieków znajdował zastosowanie w rzeźbiarstwie oraz w budownictwie jako element dekoracyjny oraz okładzinowy. Służył wielkim artystom, a pośród nich Michałowi Aniołowi. Z tego kamienia powstała chociażby Pieta watykańska.

Nagrobek podwójny

Nagrobek podwójny

Rzeźby, przynajmniej pojedyncze znajdziemy na niemal każdym cmentarzu. Wykonanie rzeźby lub płaskorzeźby z marmuru Carrara sprawi, że zwykły nagrobek stanie się niemal dziełem sztuki.

Cena wykonania rzeźby może plasować się od około 150 zł do nawet kilku tysięcy. Jest ona uzależniona od wielkości czyli ilości zużytego materiału, jak również od poziomu trudności jej wykonania. Duża ilość detali chociażby na szatach przedstawianej postaci powoduje, że rzemieślnik ma znacznie więcej, bardziej precyzyjnej pracy, a co za tym idzie rośnie również cena.