Dopisanie tekstu na już istniejący nagrobek może mieć różne przyczyny. Czasem umiera jedno z małżonków, a grób od razu jest przygotowany jako dwuosobowy. Wówczas po śmierci drugiej osoby koniecznie jest umieszczenie poniżej dodatkowego tekstu. Czasem bliscy podejmą decyzję o zmianie tego co znajduje się na pomniku i wpisaniu kolejnej ich zdaniem ważnej informacji.

Niezależnie od sytuacji firmy kamieniarskie oferują w swoich usługach również poszerzenie już istniejącego napisu poprzez dopisanie nowych słów. Najczęściej jest to możliwe całkowicie identycznie jak pierwowzór. Sporadycznie może wystąpić przypadek, że czcionka bądź metoda tworzenia liter na nagrobku będzie trudna do odwzorowania.

W celu wykonania nowego napisu rzemieślnicy najczęściej zabierają płytę nagrobną na krótki czas do swojego warsztatu, gdzie dokonują jej przygotowania wedle wymagań klienta. Możliwe jest zarówno dopisanie danych kolejnej osoby zmarłej, tekstu w postaci cytatu, epitafium, jak i wykonanie ozdoby w postaci np. wizerunku świętego.

Jeśli uważamy, że na nagrobku naszych bliskich czegoś brakuje i chcemy coś dodać, należy pamiętać iż kamienna płyta jest powierzchnią dość ograniczoną i zbyt duża ilość elementów może wprowadzić niepotrzebny chaos. Nawet najpiękniejszy kamień i elementy zdobnicze znikną pod przytłaczającą ilością detali. Tak więc nawet w tej kwestii niezwykle istotny jest umiar.

Jeśli osoba zmarła była wierząca pięknym elementem ozdobnym będzie krzyż lub np. wizerunek Matki Boskiej. Natomiast pośród innych wiar niż katolicka oraz ateistów świetnie sprawdzają się bukiety kwiatów oraz znicze. Pomysłów jednak może być bardzo wiele. Najważniejsze aby symbolika tego co wybierzemy choć częściowo kojarzyła się z osobą zmarłą, której pięknym pomnikiem oddajemy cześć i wyrażamy siłę naszej pamięci i jej miejsce w naszych sercach.

Jeśli umiera druga osoba i istnieje konieczność dopisania jej danych na pomniku najlepiej udać się do tego samego zakładu kamieniarskiego, w których nagrobek został wykonany. Podobnie jeśli chcemy dodać na nim coś innego. Właściwie każda firma kamieniarska posiada w swojej ofercie tego typu usługi.