Księga kondolencyjna to element związany z branżą pogrzebową, o którym większość ludzi wie stosunkowo niewiele. Najczęściej pojawia się ona w obliczu wielkich tragedii, związanych np. z żałobą narodową, bądź po śmierci jakiejś znanej osoby (może to być zarówno polityk, jak i muzyk czy aktor). Gdy jednak organizujemy pogrzeb bliskiej nam osoby, która dla społeczeństwa była jednym z wielu „szarych” obywateli zastanawiamy się czy należy zamówić i wystawić taką księgę. Jeśli tak to kiedy? Gdzie? Na jak długo? I kto powinien w niej umieszczać swoje wpisy?

Odpowiedzi na tak postawione pytania są stosunkowo proste. Księga kondolencyjna wystawiana, w przypadku znanej osoby znajduje się najczęściej w lokalizacji z danym człowiekiem związanej, bądź też w kościele. Rzadziej pojawia się na cmentarzu w czasie uroczystości, z prostego powodu – przychodzi tam bardzo wiele ludzi, więc mogłaby zaginąć lub ulec zniszczeniu.

Księga kondolencyjna wystawiana jest najczęściej w możliwie jak najkrótszym czasie po śmierci i stoi do dnia pogrzebu. Nie musi to jednak dotyczyć naszych bliskich, gdyż na rodzinnym pogrzebie pojawi się znacznie mniej osób niżeli ma to miejsce, w przypadku osób publicznych. My możemy postawić taka księgę w kościele lub kaplicy i umożliwić gościom wpisanie się do niej.

Kto umieszcza wpisy w księdze kondolencyjnej? Może to zrobić każdy. Nie ma przymusu aby swoje notki wpisywały do niej jedynie osoby, które znały zmarłego. W tej nietypowej księdze, która spełnia rolę pamiętnika bogatego w zapisy o zmarłym swoje kondolencje dla bliskich może umieścić każda osoba postronna, która uzna, że tego chce.

Zamówić księgę kondolencyjną można w sieci na jednej z wielu stron ich producentów. Ma ona najczęściej twardą, elegancką oprawę, na wierzchu można umieścić złote litery. Pierwsza strona zawiera zdjęcie osoby zmarłej i krótką informację na jej temat. Kolejne strony są puste i czekają na uzupełnienie kondolencjami. Księga taka może stanowić wyjątkową pamiątkę po osobie, która od nas odeszła. Wpisy bliskich oraz znajomych będą rodzajem pamiętnika i wspomnienia spisanego po śmierci.