Miejsca pamięci narodowej w Polsce

/, Cmentarze, Informacje/Miejsca pamięci narodowej w Polsce

Miejsca pamięci narodowej w Polsce

Polska to kraj, w którym miejsce miało miejsce wiele wojen. Dla nas współcześnie najbliższa pozostaje II wojna światowa. Udział w niej brali nasi dziadkowie i babcie, stąd na jej temat wiemy zdecydowanie najwięcej i najchętniej, a może najczęściej oddajemy cześć właśnie bohaterom tych czasów. Na terenie kraju znajduje się wiele miejsc, które dosłownie lub pośrednio można uznać za miejsca pamięci narodowej. Często możemy zauważyć pomniki zarówno w miastach jak i w lasach, które przypominają nam o walczących ludziach, którzy zginęli w walce o wolność.

Pierwszym wyjątkowym miejscem pamięci narodowej jest z całą pewnością Westerplatte. To właśnie w tej lokalizacji rozpoczęły się w 1939 roku działania wojenne. To tu stoczyła się pierwsza bitwa wywołana niezapowiedzianą agresją niemiecką na Polskę. Na miejscu zachowało się wiele budynków, z których korzystali żołnierze broniący się przed atakiem, znamy ich nazwiska, które można przeczytać na tablicach pamięciowych, a nad całością góruje charakterystyczny pomnik, który każdemu kojarzy się z rozpoczęciem II wojny światowej 1 września 1939 roku.

Pośród innych miejsc ściśle związanych z działaniami tej wojny należy wymienić znajdujące się na terytorium Polski obozy koncentracyjne. Największym i najlepiej znanym jest Oświęcim zlokalizowany w województwie Małopolskim. Nieco mniejszy, jednak robiący równie duże wrażenie znajduje się w Sztutowie w województwie Pomorskim obóz Stutthof. Te lokalizacje na zawsze pozostaną miejscami pamięci narodowej. Dają nam możliwość zobaczenia na własne oczy jak wyglądało życie osób, które tam trafiły, jak wielka krzywda została wyrządzona im oraz ich rodzinom.

W obozach koncentracyjnych znajdują się muzea, które stanowią wspomnienie tych strasznych czasów oraz pomniki pod którymi składane są kwiaty oraz zapalane znicze na pamiątkę męczeńskiej śmierci ogromnej ilości ludzi.

Historyczna wycieczka po Polsce pozwala na odkrycie wielu miejsc, które dają wyraz pamięci oraz szacunku dla osób, które od dawna nie pozostają już pośród żywych. Wielu z nas tworząc swoje drzewa genealogiczne może znaleźć nazwiska bliskich przodków właśnie w tych miejscach. Stanowi to z całą pewnością dużą wartość sentymentalną oraz daje możliwość oddania im czci.

2018-06-09T17:47:29+00:00Czerwiec, 2018|Blog pogrzebowy, Cmentarze, Informacje|0 komentarzy

Zostaw komentarz