Katolickie pogrzeby właściwie niczym się nie wyróżniają spośród pochówku innych obrządków. Tak już przywykliśmy do tej kultury, że trudno nam dopuścić do świadomości inne zwyczaje oraz inne obyczaje związane z ostatnim pożegnaniem. Każda kultura ma swoje prawa. Poznaj inne zwyczaje pogrzebowe.

Polskie pogrzeby to po prostu te katolickie, z księdzem i tradycyjną trumną. Jednak coraz większą popularność zyskuje kremacja i świecka ceremonia. W ogóle usługi pogrzebowe się rozwijają, trafiają do internetu. Powstał nawet ogólnopolski zakład pogrzebowy. To jednak tylko ewolucja zwyczajów, cywilizacja i jej konsekwencje. Zwyczaje pogrzebowe związane z innymi kulturami, często bywają naprawdę zaskakujące.

Pogrzeb powietrzny

W niektórych częściach Azji, w tym przede wszystkim w Tybecie, niebiański pogrzeb zupełnie nie dziwi, a jest naprawdę nietypowy. Buddyzm nakazuje zniszczenie ciała, ale w niektórych częściach Azji jest ona niemożliwa ze względu na brak opału. Pogrzeb powietrzny to, dosłownie rzecz ujmując, wystawienie zwłok sępom na pożarcie. Odpowiedni kapłan przygotowuje zwłoki do ceremonii i pozostawia je w Dolinie Buddy. Sępy jako święte ptaki przenoszą ciało do lepszego świata.

Grobowe porządki

Mieszkańcy Madagaskaru wieżą, że po śmierci dusz znajduje sobie nowe miejsce, najlepiej w kamieniu lub drzewie. Mają pewien zwyczaj, który nazywa się Famadihana, czyli sprzątanie grobów, z tą różnicą, że dotyczy to ich wnętrza.. We wrześniu lub w październiku rozkopują groby swoich bliskich i porządkuje je zwyczajnie. Wierzą, że zmarli lubią porządek w swoich grobowcach, dlatego czyszczą szczątki.

Żydowski pogrzeb

Żydzi wierzą, że pogrzeb musi odbyć się bardzo szybko. Organizują ceremonię w ciągu doby od zgonu. Zaraz po śmierci trzeba zasłonić wszystkie lustra. Gdyby w którym z nich pojawiło się odbicie zmarłego, śmierć może wrócić. Kerija to zwyczaj darcia szat – bardzo ważny i niezwykle symboliczny. Po lewej stronie drze się szaty po śmierci rodziców, a po śmierci dzieci, rodzeństwa i małżonka – po prawej.

Cmentarz Neptuna

Nie do końca wytworem kultury tradycyjnej jest Cmentarz Neptuna. To podwodne cmentarzysko powstało w Miami w 2008 roku. Imituje podwodne zaginione miasto i jest ulokowany na sztucznej rafie. Ludzie z całego świata chcą być pochowani właśnie tam. Transport zwłok na cmentarz Neptuna odbywa się globalnie. Po kremacji prochy trafiają do urny, która stylistycznie pasuje do lokalizacji. Nagrobek kosztuje tutaj od 1000 dolarów w górę.

Tradycje pogrzebowe są naprawdę niezwykłe. Te odwieczne i tradycyjne zawsze będą budzić szacunek dla kultury. Te nowe i kuriozalne, które wynikają z konieczności wyróżnienia się nawet po śmierci będą pewnie już zawsze dziwactwem.