Skąd uzyskać środki na organizację pogrzebu

/, Cmentarze, Informacje/Skąd uzyskać środki na organizację pogrzebu

Skąd uzyskać środki na organizację pogrzebu

Gdy dochodzi do śmierci bliskiej nam osoby, w pierwszym momencie dominuje smutek, najczęściej wówczas potrzebujemy pomocy aby dopełnić wszelkich formalności i zorganizować pogrzeb. Czasem samodzielnie musimy zająć się wszystkim, co bywa bardzo kłopotliwe. Pierwszym pojawiającym się problemem są środki finansowe na organizację pochówku i całego obrządku. Nie istnieje on z cała pewnością w rodzinach o wyższym stopniu zamożności. Jeśli jednak posiadamy ograniczone fundusze własne zastanawiamy się w jaki sposób zapłacić za wszystkie niezbędne elementy ostatniej drogi bliskiej nam osoby.

Okazuje się, że naszej gestii pozostaje załatwienie wszelkich niezbędnych dokumentów. W Polsce środki na organizację pogrzebu zapewnia Skarb Państwa w postaci tzw. zasiłku pogrzebowego. Jest on wypłacany zarówno dla osób ubezpieczonych w ZUS jak i w KRUS. Kwota jaką otrzymamy jest wystarczająca na pokrycie kosztów kompleksowej, pełnej i standardowej uroczystości pogrzebowej. Dodatkowo dla naszego ułatwienia wiele firm pogrzebowych oferuje bezgotówkową organizację pogrzebu w ramach zasiłku.

W pierwszej kolejności konieczne jest wyrobienie aktu zgonu osoby zmarłej. Celem jego uzyskania należy udać się do urzędu miejskiego, a dokładniej urzędu stanu cywilnego, gdzie zostanie sporządzony. Mamy na to zaledwie 3 dni od momentu śmierci. Aby tego dokonać potrzebne będą nam następujące dokumenty:

  • Karta zgonu (dokument wystawiany przez lekarza, który stwierdza śmierć),
  • Dowód osobisty zmarłego,
  • Paszport (tylko w sytuacji jeśli zmarły go posiadał).

W momencie gdy posiadamy akt zgonu możemy zająć się kolejnymi formalnościami, których celem jest sfinansowanie pogrzebu członka naszej rodziny przez skarb państwa. Aby uzyskać prawo do zasiłku pogrzebowego potrzebujemy następujących dokumentów :

  • Akt zgonu,
  • Legitymacja ubezpieczeniowa osoby zmarłej (ZUS, KRUS),
  • Nip osoby zmarłej oraz osoby bliskiej na którą będą wystawiane rachunki za organizację pogrzebu,
  • Faktura za trumnę, którą wystawia zakład pogrzebowy.
2020-02-05T09:33:43+00:00Luty, 2020|Blog pogrzebowy, Cmentarze, Informacje|0 komentarzy

Zostaw komentarz