Śmierć bliskiej osoby – zadośćuczynienie i odszkodowanie

Śmierć bliskiej osoby – zadośćuczynienie i odszkodowanie

W wyniku wypadku śmierć poniosła bliska Ci osoba ?

Jesteśmy świadomi niewyobrażalnej tragedii jakiej doświadcza Twoja rodzina w tych chwilach. Dlatego pomożemy wywalczyć należne Ci i Twoim bliskim zadośćuczynienie oraz inne świadczenia pieniężne. Nawet do 200 tyś. zł, nawet do 20 lat wstecz.

Możemy Ci pomóc
  1. stosowne odszkodowanie, jeżeli wskutek śmierci poszkodowanego nastąpiło znaczne pogorszenie sytuacji życiowej jego najbliższych, obejmujące szeroko pojęty uszczerbek natury ekonomicznej występujący po stronie najbliższych po śmierci poszkodowanego
  2. zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę, które jest świadczeniem jednorazowym, pieniężnym i mającym stanowić sposób złagodzenia cierpień najbliższych członków rodziny zmarłego na skutek jego śmierci oraz zadośćuczynienie pieniężne z tytułu naruszenia dóbr osobistych ze zdarzeń przed 3 sierpnia 2008r.
  3. zwrot kosztów związanych z pochówkiem i pogrzebem (m.in. zakupu trumny, wieńców, odzieży żałobnej, poczęstunku osób biorących udział w ceremonii pogrzebowej, wystawienia nagrobka itp.)

Ubezpieczenie na wypadek śmierci. Jak zabezpieczyć rodzinę?

Większość decyzji ubezpieczeniowych podejmowanych przez Polaków to chęć zabezpieczenia swojej rodziny przed ewentualną śmiercią głównego opiekuna domu. Z analiz Centrum Badania Opinii Społecznej wynika, że coraz częściej obawiamy się utonięcia, porażenia piorunem, utonięcia, a także śmierci w wyniku wypadku samochodowego.

Zwykłe ubezpieczenie na życie jest wystarczające ?

Większość polskich ubezpieczycieli pozwala na zawiązanie tzw. umowy terminowej, tj. obowiązującej przez określony czas. Na ogół dotyczy to okresu od wczesnej młodości do starości i tak np. najpopularniejszym ubezpieczeniem na życie są polisy zawierane na okres ok. 50 lat.

Suma ubezpieczenia zadecyduje o poziomie ochrony najbliższych:

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze ubezpieczenia na wypadek śmierci kluczowym jest podsumowanie swojego poziomu finansowego, ewentualnych obciążeń, stanu rodziny oraz ich szans na samodzielne przetrwanie.

Eksperci oceniają, że nie bez znaczenia są także:

  • wiek oraz liczba potomstwa,
  • potrzeby edukacyjne,
  • korelacja poziomu miesięcznych dochodów wobec oszczędności.

W zależności od potrzeb, od ubezpieczyciela można oczekiwać nie tylko pomocy finansowej, ale i logistycznej, np. w postaci wsparcia psychologa oraz udostępnienia usług prawniczych tak, aby rodzina bez przeszkód mogła odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Warunki zawarte w umowie są wiążące

Do zawarcia właściwej umowy kluczowym jest zapoznanie się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia – przede wszystkim w celu weryfikacji na jakich warunkach przysługiwanie są świadczenia na rzecz rodziny zmarłego, ile wynosi okres ewentualnej karencji i czy klient ma możliwość dokonywania korekt w trakcie jej trwania.

Nie bez znaczenia są także ulgi w postaci okresowego zawieszenia składek oraz podwyższenia kwoty wartości ubezpieczenia.

Śmierć bliskiej osoby, nawet jeśli następuje w wyniku długiej i ciężkiej choroby wydaje nam się nagła i niesprawiedliwa. Nie potrafimy się przygotować na odejście kogoś kto był dla nas ważny i w pierwszym momencie dominują przede wszystkim emocje – smutek, żal, a nawet złość. Niestety nie jest nam dane od razu pogrążyć się w żałobie i przeżywaniu swojego smutku. Jeśli byliśmy najbliższymi członkami rodziny zmarłego przed nami staje konieczność dopełnienia wszelkich formalności i organizacji pochówku.

Niezależnie od tego gdzie nastąpiła śmierć pierwszym najważniejszym elementem jest wyrobienie aktu zgonu. W tym celu udajemy się do urzędu stanu cywilnego. Koniecznie musimy posiadać kartę zgonu wystawianą przez lekarza – lekarz pierwszego kontaktu z przychodni, lekarz pogotowia czy lekarz prowadzący w szpitalu. Do wyrobienia aktu zgonu poza kartą zgonu niezbędne będą nam : dowód osobisty, paszport (jeśli zmarły posiadał ) czy książeczka wojskowa.

Posiadając akt zgonu możemy zająć się załatwianiem kolejnych formalności. Najwygodniejszą formą jest skorzystanie z kompleksowych usług zakładu pogrzebowego. Wówczas potrzebni będziemy jedynie przy części formalności oraz przy ustalaniu szczegółów ceremonii jaka zostanie zorganizowana.

Możemy również zająć się organizacją wszelkich elementów na własną rękę. Wówczas najlepiej przygotować sobie listę rzeczy jakie należy załatwić, gdyż pod wpływem silnych emocji oraz w wyniku braku doświadczenia w takich sprawach możemy o czymś zapomnieć.

Po całej ceremonii przychodzi wreszcie moment refleksji i odpoczynku. W tym czasie możemy na spokojnie pogodzić się z odejściem kogoś bliskiego i przeżyć żałobę. Kolejnym krokiem będzie uporządkowanie wszelkich spraw do zmarłym. Należą do nich formalności w bankach, zamykanie kont, jak również realizacja testamentu, sprawy spadkowe.

Jednak najtrudniejszą rzeczą, którą wielu z nas odkłada w czasie i czeka na moment gdy poczujemy się na to gotowi, jest przejrzenie wszystkich szaf w pokoju/ domu zmarłego i uporządkowanie jego rzeczy. Bywa to bardzo trudne gdyż znajdują się tam często liczne pamiątki oraz elementy, które będą nam przypominać bliskiego i wywoływać silne emocje.

Śmierć może oczywiście nastąpić jako skutek długotrwałej choroby, z przyczyn naturalnych czyli podeszłego wieku osoby, która odeszła, jednak zdarza się również że śmierć zaskakuje nas i naszych bliskich. Umieramy w wypadku, np. drogowym lub w pracy, może się również zdarzyć, że nasze życie kończy się w skutek planowanej operacji czy zabiegu lub choroby o której nie wiedzieliśmy.

Jeśli osoba zmarła pozostawała w chwili śmierci w stosunku pracy, nawet w okresie wypowiedzenia umowy za porozumiem stron to pracodawca, który ją zatrudniał ma pewne zobowiązania finansowe względem rodziny zmarłego. Całość świadczeń jakie musi wypłacić pracodawca regulowana jest przepisami prawa.

Rodzina zmarłego otrzymuje w takiej sytuacji oczywiście wynagrodzenie oraz ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Jednak to nie jedyne zobowiązania finansowe jakie stają przed pracodawcą w chwili śmierci pracownika. Ma on również obowiązek wypłacenia rodzinie pośmiertnej odprawy. Jest to świadczenie powszechne, nie mają tu znaczenie okoliczności śmierci danej osoby, ani to gdzie do niej doszło.

Wysokość odprawy reguluje staż pracy pracownika w danej firmie. Jeśli wynosił poniżej 10 lat to odpowiada wysokości jednego miesięcznego wynagrodzenia, jeśli minimum 10 lat to – 3 miesięcznego wynagrodzenia, jeśli minimum 15 lat to 6 miesięcznego wynagrodzenia.

Odprawa pośmiertna przysługuje zawsze małżonkowi osoby zmarłej. Inni członkowie rodziny mogą uzyskać to świadczenie pod warunkiem iż przysługuje im renta rodzinna. Należy ją podzielić w sposób równy wszystkim uprawnionym członkom rodziny, jeśli jednak po zmarłym pozostała jedynie jedna osoba bliska to może uzyskać połowę kwoty. Uregulowanie tej należności leży w gestii pracodawcy.

Wyjątki od konieczności wypłacenia odprawy pośmiertnej rodzinie przez pracodawcę zmarłego:

  1. Pracodawca opłacał pracownikowi ubezpieczenie na życie.
  2. Świadczenie jakie zostaje wypłacone przez ubezpieczyciela nie jest niższe od wysokości ewentualnej odprawy pośmiertnej zgodnie z artykułami Kodeksu Pracy.