Tworzenie mowy pogrzebowej

///Tworzenie mowy pogrzebowej

Tworzenie mowy pogrzebowej

Mowa pogrzebowa wygłaszana jest najczęściej na cmentarzu, w odpowiednim momencie w czasie uroczystości związanych z pochówkiem. Jej przedstawieniem zajmują się bliscy osoby zmarłej, jeśli nie czują się na siłach mogą również poprosić o jej odczytanie kogoś ze znajomych lub księdza prowadzącego całą uroczystość.

Przygotowanie takiego przemówienia nie każdemu przychodzi łatwo. W pisaniu mogą pomóc inni członkowie rodziny dzięki czemu mowa stanie się wspólnym wspomnieniem o drogiej osobie zmarłej, przedstawi więcej. Nie musi być to nic bardzo podniosłego podobnego do tych przemówień, które słyszymy w mediach w czasie pogrzebów znanych osób. Tam ich przygotowaniem zajmują się specjaliści, a opinia publiczna i dbanie o własny wizerunek wymaga od osób wygłaszających właśnie takiego podejścia.

My również nie musimy samodzielnie tworzyć przemówienia na okoliczność śmierci. Taka usługa powszechniejsza jest w przypadku pogrzebów, w których nie uczestniczy ksiądz – ze względu na wyznanie, a mistrz ceremonii. Zakłady pogrzebowe pośród swoich licznych usług oferują również przygotowanie odpowiedniej mowy.

Całość odbywa się w określony sposób. Specjalista na bazie naszych relacji i wspomnień, które przytoczymy przygotowuje pierwszą wersję przemówienia. Następnie trafia ona do weryfikacji przez nas oraz innych członków rodziny. Proponujemy własne poprawki, weryfikujemy i ewentualnie dodajemy informacje. Następnie mowa jest poprawiana. Mamy możliwość zapoznania się z ostateczną wersją i przekazania jej osobie przez którą zostanie wygłoszona.

Mowa pogrzebowa wspomina w sposób pozytywny i wychwala osobę zmarłą. Przekazuje ogrom żałoby bliskich i ich smutek. Jest to tekst patetyczny i na pewno częściowo podniosły, gdyż odnosi się do wieczności i tęsknoty. Na zakończenie najczęściej pojawia się informacja o zaproszeniu najbliższych na stypę, o tym gdzie zostanie ona zorganizowana i jak mogą się tam dostać.

2018-05-24T18:09:05+00:00Maj, 2018|Blog pogrzebowy, Informacje|0 komentarzy

Zostaw komentarz