Nagrobki granitowe

Obecnie nagrobki wykonane są najczęściej ze skał magmowych lub metamorficznych, natomiast w budowlance wykorzystuje się również skały osadowe. W kamieniołomach wydobywa się duże bloki skalne, które następnie są cięte na płyty o różnej grubości (slaby), slaby są polerowane, tak by uzyskać połysk. Wypolerowane płyty są cięte na poszczególne elementy, w których poleruje się zewnętrzne powierzchnie po cięciu lub frezuje i poleruje obrzeża.

Liczba czynników, które decydują o koszcie realizacji nagrobka bywa całkiem obszerna. Poza kamieniem, także sam sposób wykończenia płyty (krawędzie), jej rozmiar oraz rodzaj wybranej techniki do naniesienia inskrypcji mogą mieć zasadniczy wpływ na ostateczną wycenę.

Wybór materiału kamieniarskiego ma na ogół decydujący wpływ na poziom kosztów realizacji nagrobka. W zależności od powierzchni, koloru oraz gatunku (głównie pochodzenia) kamienia, pomnik może kosztować od niespełna 2,000 złotych do nawet kilkunastu tys. złotych.

O tym jaka kwota pojawi się na rachunku wystawionym przez kamieniarza zadecyduje także sam rozmiar nagrobka. To ważne, ponieważ chociaż pojedyncze pomniki mają na ogół ok. 200 x 100 centymetrów (odpowiednio wysokość i szerokość), o tyle już te dwuosobowe są o ok. 50-70% szersze.

Znacznie droższe będą także pomniki o podwyższonej grubości płyty. Koszt wynika tutaj z samego zużycia materiału kamieniarskiego – cena jest wprost proporcjonalna.

Nie bez znaczenia będzie także sam kształt pomnika. Osoby, które szukają niepowtarzalnych kształtów, muszą liczyć się z dodatkowymi opłatami. Zdecydowanie najdroższe są elementy obłe, a najtańsze o prostopadłych kształtach.

Zacznij projektowanie

Cena nagrobka w Polsce vs Cena zakupu bloku granitu

Cena nagrobka

Najtańszy pomnik wykonany z chińskiego granitu G634 bez tablicy w hurtowni kosztuje 2.500 zł, a tablica bez napisów to około 1.500 zł. Przeciętny koszt sprzedaży takich nagrobków przez kamieniarzy to od 5.500 zł do 6.500 zł.

Koszty nagrobków z dobrych jakościowo granitów zaczynają się od 10.000 zł za jasny granit Impala (RPA) do 14.000 zł za ciemny granit Impala w grubości 6 cm.

Z kolei koszt nagrobka z granitu Orion (Indie) waha się od 11.000 zł do 13.000 zł, a w przypadku nagrobków podwójnych koszt czarnego granitu np. Jet Black ( Indie) to aż 22.000 zł.

Cenionym kamieniem jest także szwedzki granit, ale tutaj różnice między jakością a ceną są spore np. nagrobek podwójny Szwed  RJ – 20.000 zł, Szwed GYL -26.000 zł, Szwed DV Premium – 48.000 zł.

Oczywiście wszystkim nam  zależy na tym, aby pieniądze wydane na zakup nagrobka okazały się jak najlepszą inwestycją w jakość, która zapewni nie zmieniony stan pomnika na cmentarzu przez kolejne dziesięciolecia.

W przypadku zakupu na który należy przeznaczyć kwotę oscylującą w wysokości kilku miesięcznych pensji, coraz więcej osób zadaje sobie pytanie z czego wynika taki stan rzeczy, a zatem co składa się na cenę nagrobka, którą płacimy u kamieniarza.

Powyższa infografika w uproszczony sposób ilustruje obecny stan rzeczy na rynku i każdy kto pracuje w handlu lub styka się z ideą obrotu pieniądza zapewne zrozumie ten prosty schemat, który dotyczy także branży kamieniarskiej, która nie jest żadnym wyjątkiem od reguły.

Za możliwość obejrzenia nagrobka na „wystawce” płacą Państwo dodatkowe pieniądze, a dodatkowo koszty prowadzenie biznesu w Polsce nie należą do najniższych. Większość polskich importerów boryka się z możliwością importu dobrej jakości nagrobków z „za morza” lub też robi to celowo.

W naszym przypadku zakup setek bloków wysokiej jakości bezpośrednio u źródeł, a następnie kontrola procesu ich produkcji bezpośrednio w fabryce pozwala nam na oferowanie najwyższej jakości w przystępnej cenie, niższej o 20-30% od polskich zakładów kamieniarskich, które nadal zajmują się własną produkcją.

Dla każdego nagrobka oferowanego przez tradycyjny zakład kamieniarski, jesteśmy w stanie przygotować wycenę i dostarczyć nagrobek z najlepszej jakości granitu za kwotę niższą o ok. 20 – 30% (powyżej 10,000 zł), a następnie wykonać instalację w uzgodnionym terminie.

Jeżeli chcą Państwo zaoszczędzić kilka tysięcy złotych, zapraszamy do kontaktu, a my zajmiemy się przygotowaniem projektu i załatwieniem wszystkich formalności.

Produkcja nagrobków:
Prezentacja firmy MSG Granit

Cięcie bloku granitu na płyty

Cięcie bloku granitu na płyty

Gdzie stosować jasny granit?

Jasny granit to doskonałe rozwiązanie dla osób, które szukają materiału na pomnik usytuowanego w bardziej zaciemnionych okolicach cmentarza.

Kolorystyczny kontrast to także dobry sposób na oznaczenie miejsca spoczynku zmarłego dla dalszej rodziny, która może mieć trudności w odnalezieniu pomnika wśród wszystkich pozostałych, ciemnych nagrobków.

Gdzie stosować ciemny granit?

Ciemna odmiana granitu świetnie sprawdza się w przypadku cmentarzy o stosunkowo dużym poziomie zalesienia. Pod wpływem opadających liści jesienią, jasna odmiana może w stosunkowo krótkim czasie stracić swój pierwotny blask.

Granit wymaga czyszczenia i stosowania profesjonalnej chemii.

Niezależnie od potencjalnej lokalizacji pomnika na cmentarzu, granit jest kamieniem naturalnym i wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Narażony na gwałtowną zmianę temperatury, opady, promieniowanie ultrafioletowe, a także ewentualne uszkodzenia mechaniczne, powinien być regularnie impregnowany.

Granit jest szczególnie narażony na rozszerzanie swojej objętości w okresie zimy, kiedy w ciągu dnia występują obfite, roztapiające się opady śniegu, a nocą temperatura rozszerza wodę powodując trwałe uszkodzenia na powierzchni.

Ostateczny rozmiar nagrobka powinien powinien być nie tylko efektem uszanowania decyzji zmarłego, czy preferencji jego bliskich, ale i regulacji, które wynikają z regulaminów polskich cmentarzy komunalnych.

O tym, jaki rozmiar nagrobka wybierze rodzina będzie zależał przede wszystkim regulamin obowiązujący na wybranym cmentarzu komunalnym.

Warto wiedzieć: cmentarze parafialne pozwalają na wybór nieco bardziej niestandardowych rozwiązań; o zasadach obowiązujących na tego typu przestrzeniach decydują bowiem nie urzędnicy lub administratorzy firm działających na zlecenie urzędu, a sami kapłani.

Rozmiar nagrobków: podwójne i i pojedyncze.

Decydujący wpływ na to, na jaki rodzaj nagrobka może pozwolić sobie rodzina jest sam metraż wykupiony na cmentarzu.

I tak np. do postawienia mogiły rodzinnej niezbędnych będzie przestrzeń o wielkości kilku metrów kwadratowych (średnio ok. 5-6 metrów kwadratowych). Z kolei na nagrobki:

– jednoosobowe: wystarczy miejsce o rozmiarach 1 na 2 metry *,
– dwuosobowe: wystarczy miejsce o rozmiarach 1,5-, 1,8 na 2 metry *.

Rozładunek bloków kamiennych

Rozładunek bloków kamiennych

Stanowisko do poleru płyt

Stanowisko do poleru płyt

Efekt wynikowy

Efekt końcowy

Kamieniarze korzystają z przynajmniej 3 technik realizacji inskrypcji na nagrobkach. Wybór tej odpowiedniej tylko z pozoru wydaje się łatwy, bowiem każda z nich wykazuje inną właściwości na działanie czynników zewnętrznych. Różnice są dostrzegalne także pod względem czytelności liter oraz samej kwestii finansowej.

Piaskowane inskrypcje:

To prawdopodobnie jedna z najpopularniejszych technik wykorzystywanych przez kamieniarzy. Realizowane na samej powierzchni nagrobka lub pionowej tablicy są trwałe, proste w realizacji, a przy tym stosunkowo tanie przy wdrożeniu dla klienta.

Kamieniarze wykorzystują specjalistyczny osprzęt, który wykonuje delikatne, ale trwałe bruzdy w strukturze kamienia.

Uwaga: w przypadku pomników rodzinnych warto w odpowiedni sposób zagospodarować wolną przestrzeń, ponieważ usunięcie (uzupełnienie) inskrypcji nie jest możliwe.

Pewnym zarzutem wobec piaskowanych liter nagrobnych jest ich sama widoczność. O ile w pogodny dzień, inskrypcje są dobrze widoczne, to podczas opadów śniegu lub deszczu, treść jest słabo widoczna – woda wnika w porowatą strukturę i ujednolica się wizualnie z pozostałą częścią kamienia.

Piaskowane i malowane inskrypcje:

Pod względem technicznym – sam proces realizacji inskrypcji piaskowanych i malowanych przebiega w podobny sposób jak przy wcześniej przez nas omówionych. Różnicą jest sama obróbka liter.

Na gotową inskrypcję kamieniarz nanosi wytrzymałą farbę, która w zasadniczy sposób poprawia widoczność napisu także podczas opadów. W zależności od budżetu oraz oczekiwań, klienci mogą wybierać spośród farb:

standardowych: dobra widoczność farby do 3-5 lat,
nowoczesnych o podwyższonej żywotności: dobra widoczność farby nawet do 20 lat.

Do produkcji najlepszych farb nagrobnych stosuje się dodatek naturalnego złota (złoto pozwala na otrzymanie farby o odpowiedniej trwałości; sam barwnik może być w zasadzie dowolny).

Kamieniarze oferują szereg dodatków i ozdób, które mogą być uzupełnieniem pomnika zmarłego. Galanterie nagrobne przepełnione są ozdobnymi wazonami, lampionami, krzyżami i mosiężnymi figurkami. Na które dodatki warto się zdecydować?

Litery nagrobkowe:

Nieodzowny element, będący uzupełnieniem każdego nagrobka. Realizowane na zamówienie klienta na podstawie jego indywidualnych oczekiwań oraz budżetu znacznie lepiej prezentują się niż np. inskrypcje piaskowane (malowane lub nie).

Litery nagrobkowe wykonywane są ze stali szlachetnej – na ogół mosiądzu, stali ocynkowanej lub nierdzewnej.

Statuy z brązu:

Statuy z brązu to doskonałe uzupełnienie pomnika, które realizowane są na indywidualne zamówienie klienta lub przy wykorzystaniu produkcji mechanicznej. Brąz gwarantuje wysoką odporność na działanie czynników zewnętrznych, a dzięki swojej unikalnej strukturze – jest ciekawym uzupełnieniem nagrobków rodzinnych oraz tych zlokalizowanych na cmentarzach o wyższym poziomie zalesienia (brąz dobrze znosi także rośliny pnące i doskonale wpisuje się w ich charakter).

Krzyże:

Krzyże są standardowymi ozdobami nagrobnymi, które są charakterystyczne dla polskich cmentarzy wiary chrześcijańskiej.

Wykonane z wysokiej jakości komponentów, mogą wpisywać się w płytę nagrobkową lub być osobnym, monumentalnym elementem dominującym na powierzchni.

Wazony:

Wazony z brązu lub naturalnych komponentów (np. wykute z kamienia) to doskonałe miejsce na osadzenie roślin ozdobnych. Pokryte bezbarwnymi lakierami są niewrażliwe na działanie promieni ultrafioletowych, a także wysokie wahania temperatur.

Stosowane w parach świetni wkomponowują się zarówno w klasyczne, jak i nowoczesne pomniki pojedyncze oraz rodzinne.

Ramki do zdjęć:

Coraz popularniejszymi dodatkami do pomników stają się subtelne ramki do zdjęć wykonane z mosiądzu lub brązu. To znacznie ciekawsze uzupełnienie nagrobka od standardowych, wpisanych w płytę nagrobną zdjęć. W zależności od użytego materiału, tego typu dodatki są także dobrym zabezpieczeniem fotografii zmarłego przed działaniem opadów deszczu i śniegu (sama fotografia wypalona w piecu ceramicznym bywa po latach wrażliwa na czynniki zewnętrzne).

Lampiony:

Profesjonalnie zrealizowane lampiony z brązu to dobra alternatywa dla popularnych na polskich cmentarzach zniczy. Rozlewający się tych ostatnich wosk lub stopiony plastik trafia na płytę naturalnego kamienia i bywa powodem, dla którego tego typu zanieczyszczenia mogą być niemożliwe do usunięcia (szczególnie w przypadku marmuru oraz szarego granitu).