Rodzaje kamienia

Kamienie magmowe: Granit jest jednym z najtwardszych kamieni i wymaga zaawansowanych technik do jego obróbki. Wykorzystywany jest głównie do celów, które wymagają jego wytrzymałości i trwałości takich jak produkcja nagrobków, blatów, podłóg, krawężników, parapetów czy też falochronów.

Gęstość tych skał magmowych waha się od bardzo miękkich takich jak pumeks i scoria do nieco twardszych skał, takich jak tufu i twardych skał, takich jak granit i bazalt.

Kamienie magmowe

Kamienie magmowe: Granit

Kamienie metamorficzne: Marmur to kamień łatwo poddający się obróbce i występujący w różnych jasnych kolorach, głównie białych. Jest tradycyjnie używany do rzeźbienia posągów i można go spotkać w wielu bizantyjskich i renesansowych włoskich budynkach.

Pierwsze i najbardziej godne podziwu marmurowe rzeźby powstały w Grecji, a greccy rzeźbiarze nie mieli sobie równych w plastyczności i oddawaniu realizmu bogów (Apollo, Afrodyta, Hermes, Zeus, itp), lub ludzi (Pitagoras, Sokrates, Platon, Fryne).

Kamienie metamorficzne: Marmur

Kamienie metamorficzne: Marmur

Kamień łupkowy jest popularnym wyborem dla pomników z kamienia, a jego drobne ziarno i twardość sprawia, że ​​szczegóły pozostają bardzo ostre. Jest też dzielony na cienkie płyty, z których wytwarza się pokrycia dachowe.

Kamienie łupkowe

Kamienie łupkowe

Kamienie osadowe: wiele z najbardziej znanych na świecie budynków zostało zbudowanych z kamienia osadowego, od katedry w Durham do Świętego Piotra w Rzymie. Istnieją dwa główne typy kamieni osadowych używanych w budownictwie, a więc wapienie i piaskowce. Przykłady wapieni to m.in.  Bath i Portland, a piaskowca to Yorkstone i Sydney.

Kamienie osadowe: Wapień

Kamienie osadowe: Wapień

Kamienie osadowe: Piaskowiec

Kamienie osadowe: Piaskowiec