Na całym świecie spotykamy się z najróżniejszymi praktykami dotyczącymi ostatniej drogi osób zmarłych. Niektóre szokują, inne mniej, wiele jednocześnie zależy od tego w jakiej kulturze sami się wychowujemy i jakie elementy życia codziennego i jego przemijania są dla nas czymś normalnym, a jakie stanowią swoistą odmienność.

Z całą pewnością chrześcijanie, islamiści jak i osoby praktykujące inne religie uznają obrządki hinduistyczne obowiązujące przy pogrzebie za co najmniej dziwne. Jednakże pamiętać należy, że w tej kulturze wykształciły się one wieki temu i dla tych osób są czymś całkowicie zwyczajnym.

W licznych światowych religiach za najgodniejsze i najlepsze miejsce na pochówek uznaje się specjalnie przygotowany i wyznaczony obszar. Jest to wygodne rozwiązanie, ziemia w tym miejscu jest odpowiednio przygotowana i jednocześnie zachowuje się wszelkie normy sanitarne. W hinduizmie najlepszym miejscem na pochowanie zmarłego jest rzeka. Zaś najgodniejszym ta uznawana w tym wyznaniu za świętą czyli Ganges. Wierzenie to sprawiło, że właśnie w jej wodach znalazła się największa ilość szczątków ludzi ze wszystkich rzek na świecie.

Zmarli przygotowani są do pochówku poprzez odzianie w odświętne ubranie i owinięcie w cienką tkaninę. Kolejny krok to ustawienie zwłok na stosie z drewna i innych materiałów, które łatwo ulegają spaleniu. Dookoła umieszcza się kwiaty. Całość zostaje podpalona i płonie do momentu uznania, przez rodzinę iż kremacja przebiegła w dostatecznym stopniu. Następnie pozostałe szczątki wrzucane są do rzeki.

W bogatszych rodzinach, które są w stanie sfinansować kremację, poprzez zebranie dostatecznej ilości materiałów łatwopalnych, oraz dodatkowo benzyny, nafty czy też spirytusu spopielenie zwłok przebiega całkowicie, zaś do rzeki wrzuca się niewielką zaledwie ilość prochu. Jednakże gdy bliskich nie stać na całkowite spalenie zmarłego do rzek wrzuca się często ledwo nadpalone ciała owinięte w nowe tkaniny. Co może wydać się wielu osobom szokujące.