Gdy w końcu nadejdzie ostatnia chwila naszego życia na ziemi, dobrze jest mieć uporządkowane wszelkie sprawy związane z naszym pochówkiem. Odciążymy nie tylko naszą rodzinę, ale również sami będziemy czuć się o wiele spokojniej. Wiele osób decyduje się już za życia wybrać sentencję lub cytat, który zostanie uwieczniony na tablicy pamiątkowej.

Bardzo popularne są wszelkiego rodzaju cytaty pochodzące z tomików poezji. Najwięksi poeci mają wielki dar wypowiadania celnych uwag odnośnie przemijania w zaledwie kilku słowach. Oto zbiór najciekawszych z nich.

„Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą.” Ks. Twardowski
„Jest taka cierpienia granica, za którą się uśmiech pogodny zaczyna.” Czesław Miłosz

„Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem,
ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem.” Gabriel Garcia Marquez

„Odchodzimy w chwili, kiedy byśmy mogli rozpoczynać życie…” Karol Irzykowski

Bibblia to księga inspiracji nagrobnych cytatów dla wielu osób. Mądrość zawartych tam słów jest ceniona i uznawana przez miliony chrześcijan na całym świecie. Nic więc dziwnego, że wiele z nich znajduje się na nagrobkach zarówno w Polsce, jak i na innych kontynentach.

„Ja jestem drogą i prawdą i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze mnie.” Ewangelia wg. Św. Jana

„W ręce Twoje Panie, polecam ducha mego” (Ps 30,6)

„Wstanę i pójdę do mego Ojca” (Łk 15,1 8 )

„Dusze sprawiedliwych w ręku Bożym są” (Księga Mądrości 3,13).

Wielką stratą jest fakt, że wiele wspaniałych słów jest dziełem zapomnianych autorów. Być może po przejściu w zaświaty zdają sobie sprawę, że ich słowa w dalszym ciągu żyją i są cenione za swój celny i chwytający za serce przekaz. Autorzy nieznani cytowani są na nagrobkach na największych cmentarzach w naszym kraju.

„Ciebie wzięła, mężu drogi, w swe objęcia ziemia
Ja została z sierotami wśród łez i westchnienia.
Ni pomocy, ani rady — cały świat mi cudzy!
kiedyż, kiedyż Bóg wszechmocny ze snu cię obudzi? ”

„Przechodniu! stań na chwilę, czcij te ostatki,
Tu płaczą: mąż cnej żony, dzieci dobrej matki.
Co mieli najdroższego w tym grobie się mieści,
Śmierć im wszystko zabrała — nie wzięła boleści”

„Odszedłeś od nas tak nagle pozostawiając smutek i wielki żal, A chcieliśmy jeszcze tak wiele dokonać. W sercach naszych trwać będziesz na zawsze.”

„Ten którego opłakujemy, nie jest nieobecny, lecz tylko niewidoczny, jego oczy promieniejące chwałą odbijają się w naszych oczach pełnych łez.”

Każdy człowiek posiada inny charakter, wolę oraz inne upodobania. Jedni wybierają teksty smutne, pożegnalne, wręcz opłakujące odejście. Inne z kolei napawają optymizmem i wyrażają radość spowodowaną oddaniem się w ręce Pana. Niezależnie od tego zamieszczenie inskrypcji na tablicy pamiątkowej to doskonały pomysł na utrwalenie pamięci o osobie zmarłej.