Inskrypcje umieszczane na nagrobkach są bardzo różne. Począwszy od fragmentów Biblii, poprzez wiersze, teksty utworów muzycznych, aż do cytatów znanych pisarzy i poetów. Wybór jest ogromny, więc aby wybrać odpowiedni napis na grobie, który będzie przecież przez długie lata widoczny w miejscu naszego pochówku, należy dobrze się zastanowić.

Najczęściej inskrypcja jest personalnie dobrana do osoby zmarłej. Jej przekaz powinien być szczery i nieść ze sobą przesłanie. Każdy, kto odwiedza grób będzie ją widział i jej zadaniem jest przypominanie o osobie, która została w tym miejscu pochowana. Jeśli inskrypcja jest wybierana dla kogoś bliskiego, warto wybrać taki cytat, który wyraża uczucia nasze oraz całej rodziny względem osoby zmarłej. Napisy na nagrobku często są inspirowane charakterem zmarłego. W zależności jakim był on człowiekiem, inskrypcja może być wesoła, smutna, zabawna, nostalgiczna lub podnosząca na duchu. Bez względu na jej treść, przekaż jest jeden – utrwalenie pamięci o osobie zmarłej. Należy pamiętać też, że napis nie powinien być pretensjonalny. Każdy kto go przeczyta powinien popaść w zadumę i od razu jeśli znał osobę w tym miejscu pochowaną, przypomnieć sobie ją za życia.

Nie wszyscy decydują się na znane cytaty i sentencje. Wiele osób decyduje się samodzielnie stworzyć tekst upamiętniający zmarłego. Tradycyjne „Spoczywaj w pokoju” cieszy się w dalszym ciągu dużą popularnością, jednak napisy na nagrobkach coraz częściej są dużo bardziej oryginalne. Epitafia przybierają różne formy i pochodzą z wielu źródeł. Najczęstszym miejscem inspiracji jest Pismo Święte. Członkowie rodziny upamiętniają w ten sposób pobożne życie osoby zmarłej. Równie często spotykanym napisem jest tekst upamiętniający przykładowo wybitne osiągnięcia zmarłego za życia. Na przykład w medycynie (jeśli być wybitnym lekarzem) lub hojność (jeśli był filantropem). Będąc na cmentarzu z pewnością każdy widział tekst rodzaju „Kochający Mąż” lub „Kochająca Matka”. Sentencje tego rodzaju są krótkie, jednak mają bardzo wyraźny i czytelny przekaz.

Przykładowe sentencje na nagrobki

„Bóg tak chciał”

„Odszedłeś od nas tak nagle pozostawiając smutek i wielki żal, A chcieliśmy jeszcze tak wiele dokonać. W sercach naszych trwać będziesz na zawsze.”

„Niech miłość ta, która wśród nas żyła, nigdy nie umrze i będzie wciąż żywa.”

„Jezu, ufam Tobie”

„Spoczywaj w pokoju”

„Na zawsze w naszych sercach”

„Matko Boska, przyjmij mnie w opiekę swoją.”

„Tak krótko żyłem, a tak żyć chciałem. Bóg tak chciał, odejść musiałem.”

„W krainie życia ujrzy dobroć Boga, bo w domu Ojca jest mieszkań wiele.”

„Śmierć boli nie tych, którzy odchodzą, lecz tych, co wśród żywych pozostają.”

„Nie umiera ten, kto pozostaje w sercu i pamięci bliskich.”

Możliwości uwiecznienia napisów na nagrobkach są bardzo duże. Dzięki nowoczesnej technice każdy może zaprojektować dowolny nagrobek wybierając kolor oraz wzór czcionki. Wszystko to sprawia, że grób będzie oryginalny nie tylko pod względem inskrypcji, ale również będzie wyróżniał się nietypowym wzornictwem.