Nagrobki Warszawa

  • Nagrobki Warszawa

Nagrobki Warszawa

Wśród nowoczesnych nagrobków najczęściej spotykamy te wykonane z granitu. Jest to kamień z całą pewnością najchętniej wybierany w naszym kraju. Wynika to z jego powszechnej dostępności oraz odpowiedniej ceny.

Warszawskie nagrobki są najczęściej utrzymane w kolorze grafitowym. Ten ciemny kolor wydaje nam się najbardziej elegancki. Pojawiają się również niektóre odcienie szarości a czasem brązy.

Mamy również do wyboru wiele odcieni, wśród których każdy nawet najbardziej wymagający klient znajdzie coś odpowiedniego. Litery na pomnikach wykonujemy najczęściej metodą kucia lub piaskowania. W Warszawie nagrobki często można spotkać z literami pomalowanymi na złoty kolor. Ma to stwarzać poczucie elegancji i bogactwa.

Podziwiając dzisiejsze nagrobki w Warszawie można stwierdzić że duża część zdobnictwa opiera się na dodatkowym wykorzystaniu kamienia. Często są to np. dodatkowe kamienne krzyże umieszczone jako druga warstwa na pionowej kamiennej płycie.

Jednak zdarzają się też elementy zdobnicze wykonane metodą piaskowania. Najczęściej są to albo wizerunki zmarłych bądź też portrety Jezusa lub Maryi.

Polska to kraj o ogromnej wielowiekowej historii, której ślady każdy uważny obserwator dostrzeże niemal na każdym kroku. Ta nowożytna widoczna jest przede wszystkim w większych miastach.

Nagrobki Warszawa

W stolicy naszego państwa – Warszawie miało miejsce wiele wydarzeń, które wstrząsają nami do dnia dzisiejszego. Z tego okresu pozostało wiele cmentarzy dlatego nagrobki są zdecydowanie urozmaicone.

Najbardziej znanym jest cmentarz Powązkowski. Leży on na terenie dwóch dzisiejszych dzielnic miasta –Żoliborza oraz Woli. W skład Powązek wchodzi kilka cmentarzy:

  • Stare Powązki – powstały w 1792 roku, jego wielkość jest zbliżona do obszaru państwa Watykan. Jest to miejsce, gdzie znajdują się mogiły zasłużonych polaków. Umieszczone są głównie w alei zasłużonych. Szacunkowe dane pokazują, że pochowano tu około miliona ludzi.
  • Wojskowy cmentarz na Powązkach – ta część cmentarza powstała w 1912 roku. Znajdują się tu groby licznych wojskowych i powstańców.

Na tym samym obszarze poza Powązkami znajdują się inne cmentarze:

  • Cmentarz Ewangelicko – Augsburski (luterański) – do jego założenia doszło 2 maja 1792 roku. Jego powierzchnia to około 4 ha. Pochowano tu mniej więcej 100 tysięcy osób. Obecnie jest on udostępniony dla zwiedzających.
  • Muzułmański Cmentarz Kaukaski – powstał w latach trzydziestych XIX wieku, pogrzeby odbywały się tutaj do 1867 roku. Ta jednostka nie jest udostępniana dla zwiedzających.
  • Cmentarz Żydowski – założono go w 1799 roku, jego powierzchnia wynosi około 33 ha. Powstał z konieczności, gdyż dawniej aż do II wojny światowej w Warszawie mieszkało mnóstwo przedstawicieli narodu żydowskiego.
  • Cmentarz Ewangelicko – Reformowany (kalwiński) – powstał również w 1792 roku. Stanowi on między innymi miejsce spoczynku Stefana Żeromskiego. Jest on dostępny dla osób zwiedzających.
  • >Cmentarze Komunalne

Nagrobki na warszawskich cmentarzach uzależnione są oczywiście od kultury danej religii i tradycji. Wyznacznikiem jest również okres chowania zmarłych. Na starych Powązkach możemy obserwować wiele zabytkowych grobów. Niektóre z nich opowiadają historię miasta i jego mieszkańców, której część elementów została zatarta w wyniku działań wojennych.

Nagrobki WarszawaPodczas spaceru do warszawskich Powązkach możemy zaobserwować ogromną różnorodność nagrobków w tym mieście gdyż mamy tu do czynienia z wielkim przekrojem wiekowym pomników grobowych (nagrobki Warszawa). Zmarli grzebani byli na tym wielohektarowym obszarze przez setki lat. W tym czasie najróżniejsze rzeczy stawały się modne, zmieniało się postrzeganie życia i śmierci. Jak również należeli oni do różnych wyznań religijnych.

Oczywiście warszawskie nekropolie idą z duchem czasu i znajdziemy na nich wiele nowoczesnych nagrobków także takich przeznaczonych na pochówki pokremacyjne. Wiele rodzin decyduje się dzisiaj na spopielenie zwłok swoich bliskich, przede wszystkim dla tego że kościół patrzy na to znacznie mniej krytycznie niż dawniej. Powodów jest jednak znacznie więcej. Cmentarze zajmują bardzo duże obszary i jest na nich coraz mniej miejsca, a urna z prochami nie zajmuje go tyle co trumna. Dodatkowo pogrzeb stanowi często duży wydatek, a taki pokremacyjny jest znacznie tańszy.

W stolicy naszego kraju oraz okolicach znajduje się kilkadziesiąt cmentarzy. Po śmierci bliskiej osoby, krewni w pierwszej kolejności decydują na której nekropoli zostanie ona pochowana. Najczęściej wybierana jest ta najbliższa miejscu zamieszkania, bądź taka, na której spoczywają już inni członkowie rodziny. Następnie należy załatwić wszystkie formalności i wykupić miejsce. W zorganizowaniu całej ceremonii najczęściej wykorzystuje się usługi firm pogrzebowych, które zdejmują z nas większość obowiązków.

Na postawienie nagrobka przychodzi czas po około pół roku od pogrzebu. Kamieniarze zalecają odczekać taki okres aby „ziemia się dobrze ułożyła”. Niweluje to ryzyko zapadnięcia się i popękania pomnika. Liczne zakłady nie zdecydują się na przyjęcie zlecenia jeśli nie upłynęło co najmniej 6 miesięcy od czasu pochówku. Nieliczne zwracają nawet uwagę na fakt, iż grób jest przygotowany dla większej ilości osób, że np. zmarła żona i razem z nią po swojej śmierci ma być pochowany mąż i zalecają odczekanie z pomnikiem do czasu zakończenia grzebania w tym miejscu. Wiele osób wystawia jednak pomnik (nagrobki) już po pierwszym pogrzebie, później jest on odpowiednio demontowany i ponownie składany.

Każdy z warszawskich cmentarzy jest inny. Jedne są starsze – historyczne. Na niektórych pogrzeby odbywają się do dnia dzisiejszego, inne dawno zostały zamknięte. Część udostępniona została do zwiedzania w formie zabytków, a na pojedyncze nie ma możliwości wejścia. Z całą pewnością na każdym z nich obserwujemy wielką różnorodność nagrobków.

Można powiedzieć, że dawniej nagrobki były do siebie podobne, ale to nie prawda, również były tworzone indywidualnie tak jak dziś. Rodzina wybierała odpowiednie ozdoby, figury itp. Nagrobek już kiedyś stanowił wizytówkę zmarłej osoby.

Nagrobki WarszawaDziś wchodząc na cmentarz widzimy wiele kamiennych płyt. Mimo iż są one wykonane z podobnego materiału i są zbliżone rozmiarem, to w dużym stopniu różnią się pomiędzy sobą. Rodziny decydują się na najróżniejsze kształty i ozdoby. Wszystko to nadaje indywidualności nagrobkom. Niektórzy ludzie powiedzą, że wchodząc na cmentarz czują smutek, bądź że to miejsce jest dla nich przytłaczające. Jednak właściwie każda religia daje nam nadzieje na dalsze życie. Wiara taka pozwala cieszyć się z bliskimi, którzy już odeszli, a pozostali w pamięci. Wchodząc na cmentarne alejki przechadzamy się niejako w tłumie różnorodnych ludzi, tak jak ma to miejsce w społeczeństwie. Różnorodność nagrobków podkreśla indywidualność i to, że każdy z nas jest inny. Tak właśnie powinno być.

Tak samo jak na nekropoliach w całym kraju, tak i warszawskie nagrobki są najczęściej utrzymane i tonie nowoczesnej elegancji. Raczej nie decydujemy się na „fikuśne” i zabawne pomniki, gdyż jego wygląd musi dla nas okazywać szacunek powadze śmierci. Jest to również hołd dla osoby zmarłej, dla jej życia i wiary, a także miejsce ostatniego wiecznego spoczynku, chcemy więc aby pozostało wyjątkowe. Często dopasowujemy je do osoby, która odeszła. Kolor ciemnego grafitu, lub czerni pozostaje bardzo modny, jeśli jednak bliska nam osoba za życia nie lubiła takich barw i wręcz od nich stroniła to chętniej wykonujemy jej nagrobek np. w odcieniach brązu.

Wybór odpowiedniego nagrobka jest dla warszawiaków niezwykle ważna. Życie w stolicy toczy się w szybkim tempie, jest również kosztowne. Również po śmierci chcemy aby nagrobki odpowiadały charakterowi miasta. Wiele jest więc podniosłych i cechuje się wysokim poziomem elegancji.

Zapraszamy do projektowania i zamawiania – najkrótsze terminy, najlepsze ceny.

Warszawa, Radom, Płock, Siedlce, Pruszków, Ciechanów, Ostrołęka, Legionowo, Otwock, Piaseczno, Żyrardów, Mińsk Mazowiecki, Sochaczew, Wołomin, Nowy Dwór Mazowiecki, Grodzisk Mazowiecki, Wyszków, Marki, Piastów, Ostrów Mazowiecka, Płońsk, Józefów, Kobyłka, Pionki, Sulejówek, Pułtusk, Gostynin, Sokołów Podlaski, Sierpc, Kozienice, Zielonka, Konstancin-Jeziorna, Przasnysz, Garwolin, Łomianki, Milanówek, Grójec, Węgrów, Brwinów, Błonie, Szydłowiec, Warka, Góra Kalwaria, Karczew, Radzymin, Maków Mazowiecki, Ożarów Mazowiecki, Żuromin, Zwoleń, Tłuszcz, Nasielsk, Białobrzegi, Łosice, Łochów, Lipsko, Iłża, Łaskarzew, Raciąż, Pilawa, Skaryszew, Żelechów, Serock, Gąbin, Tarczyn, Nowe Miasto nad Pilicą, Podkowa Leśna, Halinów, Mrozy, Zakroczym, Glinojeck, Myszyniec, Kałuszyn, Drobin, Chorzele, Wyszogród, Różan, Mogielnica, Kosów Lacki, Bieżuń, Brok, Mordy, Wyśmierzyce

Nagrobki spersonalizowane przy użyciu naszych projektów 3D gwarantują wykonanie nagrobka zgodnie z Państwa oczekiwaniami, a przede wszystkim wizualizacją jaką przedstawia Państwa projekt.

2018-10-29T20:17:33+00:00Styczeń, 2015|Blog pogrzebowy, Informacje|0 komentarzy

Zostaw komentarz