Na pogrzebie spotyka się najczęściej wiele osób. Jedne znamy lepiej inne mniej. Każdy jednak bez względu na to jak blisko był z osobą zmarłą i jej bliskimi przychodzi oddać ostatni hołd i wesprzeć rodzinę. W tym celu zwyczajowo przynosi ze sobą kwiaty. W kwiaciarniach jak wiadomo do wyboru mamy najróżniejsze wiązanki pogrzebowe. Jedne są mniejsze inne większe. Część wykonana zostaje z świeżych kwiatów a niektóre ze sztucznych.

Rezultatem tego zwyczaju jest fakt iż po pogrzebie w miejscu pochówku na cmentarzu nie widać nic prócz wielkiej góry kwiatów. Przez pewien czas tabliczka z danymi osoby zmarłej pozostaje nawet niewidoczna. Pogrążeni w smutku bliscy początkowo przychodzą na cmentarz bardzo często. Jest to również element pogodzenia się z odejściem ukochanej osoby. Po pewnym czasie jednak zaczyna ich niezmiernie razić wielka góra, tym razem zwiędłych chwastów, które wcześniej były pięknie skomponowanymi kwiatami.

Tutaj właśnie pojawia się pytanie jak długo po pogrzebie wiązanki pogrzebowe powinny pozostać na grobie? Kiedy można je uprzątnąć, wyrzucić lub przebrać zostawiając jedynie te, które dobrze się prezentują, np. wykonane ze sztucznych kwiatów?

Tak postawione pytanie dla wielu wyda się całkowicie bezsensowne. Bo nad czym właściwie mieliby się zastanawiać? Odwołują się do swojego zmysłu estetyki i dbałości o grób i osobę, która w nim spoczęła i słusznie. Stary polski zwyczaj mówi, że kwiaty z pogrzebu powinny pozostać na miejscu do upływu 6 tygodni o uroczystości. Jest to jednak tylko zwyczaj, będący niepisaną zasadą a nie prawem. Oczywiście jeśli większość wiązanek prezentuje się dobrze możemy odczekać ten czas. Patrząc jednak na wygląd kwiatowych kopców najlepiej je stopniowo przerzedzać usuwać te, które już zdążyły zwiędnąć. W ten sposób świeży grób będzie wyglądał estetycznie i my również będziemy się lepiej czuć niż pozostawiając go na kilka tygodni samemu sobie.