Wybór nagrobka dla siebie lub bliskiej osoby, to trudna decyzja oraz nieprzyjemny obowiązek. Pomimo tego należy dobrze zastanowić się podczas wyboru, aby nie żałować swojej decyzji.

Nagrobek to nie tylko wybór odpowiedniego materiału, kształtu płyt kamiennych czy tekstu na płytę nagrobkową. Na grobie centralnym punktem jest krzyż. To właśnie on skupia największą uwagę wszystkich i sprawia, że to właśnie na niego kierujemy najczęściej wzrok.

Jaki krzyż wybrać? Zakłady kamieniarskie oferują wiele modeli krzyży. Dostępność krzyżów oraz ich wizerunków może przyprawić o zawrót głowy. Pomimo tego, że krzyż dla katolika posiada tylko jedną postać, to i tak wybór jest ogromny. Dostępne propozycje różnią się od siebie kształtem, wielkością, ilością ozdób, kolorów oraz wielu innych elementów.

Krzyże wieszane na nagrobkach zrobione są z metalu. Jest to bardzo trwały materiał, który po odpowiedniej obróbce pięknie się błyszczy oraz nadaje grobowi ostateczny charakter. Metal jest ocynkowany, a więc jest odporny na korozję oraz na wszelkie czynniki atmosferyczne. Wszystko to sprawia, że jest on tak samo wytrzymały jak granitowy nagrobek. Wybór krzyża nigdy nie jest prosty, zwłaszcza, gdy zobaczymy katalog. Bogactwo wyboru sprawia, że nawet jeśli mieliśmy już podjętą decyzję, to często okazuje się, że zmieniamy zdanie. W zależności od farby krzyż może posiadać różną barwę. Ustalając kolor należy mieć na uwadze kolor nagrobka lub płyty pamiątkowej, na której krzyż będzie zamocowany. Najwięcej osób decyduje się na krzyże w kolorze złotym lub srebrnym, ewentualnie czarnym. Są to barwy najbardziej neutralne i dobrze komponują się z szarym lub czarnym nagrobkiem.

Krzyż katolicki jest prosty, bowiem składa się z dwóch przecinający się linii: krótszej i dłuższej. Właśnie dzięki swojej prostocie krzyże mało skomplikowane i bez dodatkowych ozdób prezentują się bardzo pięknie. Są dostojne i eleganckie. Oczywiście można wybrać rodzaj zakończeń. Jedne są rozwarte, inne płaskie, grube, cienkie, są dostępne również zakończenia asymetryczne. Każdy z nich posiada swoje wady i zalety, jednak najlepiej jest zobaczyć je na własne oczy i wtedy podjąć decyzję. Jeśli zdecydujemy się na któryś z nich należy przejść do dalszej części podejmowania decyzji. Podstawowy wybór ogranicza się do krzyża z Jezusem lub bez. Obie wersje krzyża są często wybierane przez kupujących, jednak dla większości osób nie ma to większego znaczenia. Dla osób o artystycznej duszy przygotowane są także krzyże ozdobione licznymi ornamentami, a nawet diamentami. Producenci oferują całą masę produktów. Dostępne są nawet krzyże, które w centralnym miejscu posiadają zamocowaną różę.

Ceny są bardzo zróżnicowane i zależą przede wszystkim od wielkości krzyża oraz stopnia jego skomplikowania. Dla osób o bardziej zasobnym portfelu przygotowywane są krzyże na zamówienie. Ich projekt powstaje wspólnie z kupującym i można go zaprojektować wedle własnego pomysłu. Do jednych z najdroższych krzyży zalicza się dzieło, które w każdym ramieniu posiada wygrawerowane sceny z życia Jezusa Chrystusa.