Mowa pogrzebowa to dość specyficzne i trudne przemówienie, które ma wskazać na zasługi zmarłego, tchnąć nadzieję w rodzinę i być podziękowaniem za wszystkie wspólnie spędzone lata.

Komu powierzyć mowę pogrzebową?.

Ze względu na szczególne okoliczności, mowa pogrzebowa powinna być wygłoszona przez jedną z bliskich osób, która dobrze znała zmarłego.

Należałoby zdecydowanie odrzucić najbliższą rodzinę, dla której już sam fakt pożegnania jest na tyle trudnym doświadczeniem, że przemówienie np. dzieci wobec zmarłego ojca lub matki mogłoby okazać się zbyt obciążające psychicznie.

Osobami, które mogą wygłosić mowę pogrzebową (pożegnalną) mogą być m.in.:

  • bliski przyjaciel,
  • członek dalszej rodziny,
  • współpracownik z pracy,
  • dobry sąsiad.

Do mowy pogrzebowej należy przygotować się odpowiednio wcześnie, chociaż odradzamy pozbawione ładunku emocjonalnego, puste frazesy odczytane z kartki papieru. Treść powinna być szczera i wynikać z potrzeby serca.

Treść mowy pogrzebowej nie jest bez znaczenia

Osoba, która przygotowuje się do przemówienia powinna zacząć od kilku osobistych refleksji na temat śmierci, cierpienia rodziny oraz pustki z jaką muszą zmierzyć się wszystkie najbliższe osoby zmarłego.

W miejscu patetycznych haseł, warto posługiwać się potocznym językiem i wprost określać towarzyszące temu przykremu wydarzeniu emocje.

Od wieku oraz tego, czym zajmował się zmarły będzie zależała pozostała część przemowy. Dobrze, jeśli bliska osoba wspomni o zainteresowaniach zmarłego, jego życiu zawodowym, osobistym oraz wydarzeniach, które były dla niego kluczowe. Warto zwrócić szczególną uwagę na dorobek życiowy, motto – osoby, które czują się na siłach mogą wpleść do przemowy krótką historię z udziałem zmarłego przy zachowaniu poszanowania dla wszystkich przybyłych gości.

Tak powinna przebiegać mowa pożegnalna:

Mowa pogrzebowa może przybrać różnego charakteru, ale kolejność następujących po sobie okoliczności bywa na ogół uniwersalna:

  • bezpośredni zwrot do Boga, zmarłego i/lub zebranych na pogrzebie osób,
  • wskazanie na związek osoby przemawiającej ze zmarłym,
  • ocenienie zasług i najważniejszych wydarzeń z życia bliskiej osoby,
  • wyrażenie współczucia dla rodziny i podziękowanie osobom, które pojawiły się na ceremonii,
  • ostatnie pożegnanie ze zmarłą osobą.