Dziś wybór nagrobka w Bydgoszczy odbywa się w sposób taki sam jak w innych miastach naszego kraju.

Jeśli rodzinnie chcemy zdecydować o wyglądzie całego projektu możemy zasiąść w domu przed komputerem i skorzystać z programu online, który umożliwi nam stworzenie indywidualnego wzoru.

Zanim zdecydujemy się jak ostatecznie będzie wyglądał pomnik na cmentarzu, wystawiony bliskiej nam osobie warto wybrać się na spacer po okolicznych nekropoliach i poszukać inspiracji. Zastanówmy się również co podobałoby się zmarłemu. Ostatecznie po upływie 6 miesięcy od dnia pogrzebu możemy wystawić nagrobek na cmentarzu.

Obecna technologia pozwala nam na wykonanie pięknego zdobnictwa z zastosowaniem metody piaskowania. Możemy w ten sposób nanieść na kamień piękne wzory, ornamenty, elementy religijne jak również zdjęcie. Wszystko odbywa się komputerowo i bardzo dokładnie.

Dzisiejsze nagrobki w Bydgoszczy przypominają, te które obserwujemy w pozostałych regionach naszego kraju. Patrząc na starsze cmentarze zauważy znacznie większą surowość warsztatu rzemieślniczego oraz zdecydowanie mniejsze możliwości. Wybierając nagrobek pamiętajmy, że jest on formą zapamiętania zmarłego, dlatego warto dokładnie go spersonalizować, aby precyzyjnie przedstawiał danego człowieka, pokazywał jaki był, kim był i w co wierzył.

Bydgoskie cmentarze historyczne stanowią również wspaniały obiekt turystyczny razem ze znajdującymi się na nich nagrobkami. Jeśli chcemy dokładnie zgłębić dzieje naszego kraju warto wybrać się na ich zwiedzanie i dowiedzieć się więcej o tym jak żyli ludzie wieki temu, w co wierzyli i co walczyli, a także jakie były ich rytuały. Bydgoszcz to jedno z największych miast w Polsce. Znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim i stanowi jego stolice. To miejscowość o bogatej i długiej historii. Cmentarze zlokalizowane w jego granicach stanowią istotny element całej powierzchni tego miasta. W roku 2008 na jego terenie znajdowało się aż 19 nekropolii, które zajmowały powierzchnię 98,9 hektara.

Nekropolie z czasów prehistorycznych

Najstarsze cmentarze na terenie miasta badacze datują na okres epoki kamienia. Stanowią one dowód przebywania na tym obszarze określonych ludów. Prace archeologiczne w miejscowości ujawniły stare cmentarzyska z epoki brązu i żelaza. Za najstarsze na terenie Bydgoszczy uznaje się :

  • Cmentarzysko na Bielawach,
  • Cmentarzysko Brdyujścia,
  • Cmentarzysko na Niecponiu,
  • Cmentarzysko z Pałcza,
  • W Śródmieściu,
  • Na Zamczysku,
  • Na Czarnówku.

W 1929 roku gdy trwała budowa szpitala Miejskiego na Bielawach doszło do wielkiego odkrycia archeologicznego. Znaleziono 500-600 grobów, które datuje się na 1100-800 rok przed naszą erą. To cmentarzysko uznaje się za jedno z największych i najdłużej wykorzystywanych w epoce brązu, jakie znajdują się na polskich ziemiach.

Czasy staropolskie

Zakładanie pierwszych nekropolii na stałe miało miejsce w mieście w czasie gdy wprowadzano chrześcijaństwo i rozpoczęła się budowa kościołów. Istnieją dowody na istnienie co najmniej 10 średniowiecznych cmentarzy na terytorium miasta. Powstawały one od XII do XVI wieku. Do dziś zachowały się nieliczne.

Cmentarze komunalne

Obecnie zajmują one powierzchnię 30,6 hektara. Utrzymaniem zieleni w ich obrębie zajmuje się Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego. W Bydgoszczy znajduję się dzisiaj 5 cmentarzy komunalnych czyli przeznaczonych dla wszystkich mieszkańców niezależnie od ich wiary. Pochowanych na nich jest 49 tysięcy osób. Są to następujące nekropolie:

  • Cmentarz Starofarny – Zlokalizowany jest przy ulicy Grunwaldzkiej 15. Do jego założenia doszło w 1809 roku, zajmuje powierzchnię 1,9 hektara. Należy do dwóch najstarszych, zachowanych cmentarzy w miejscowości. Niedawno został ponownie otwarty.
  • Cmentarz komunalny przy Wiślanej – do jego założenia doszło w 1986 roku, zajmuje powierzchnię 23,6 hektara. Jest to największy bydgoski cmentarz.
  • Cmentarz komunalny na Kcyńskiej – założony w 1892 roku, zajmuje powierzchnię 2,8 hektara.
  • Cmentarz komunalny przy Lotników – do jego założenia doszło w 1934 roku, jego powierzchnia to 1,2 hektara.
  • Cmentarz komunalny przy ulicy Ludwikowo – nekropolia o powierzchni 1,1 hektara założona w 1920 roku.

Cmentarze wyznaniowe w Bydgoszczy

Cmentarze wyznaniowe stanowią większą część bydgoskich nekropolii. Na terenie miasta znajduje się ich aż 13 i zajmują powierzchnię 65 hektarów. W ich granicach pochowano 154 tysiące osób. Wyznaniowe cmentarze w Bydgoszczy to:

  • Cmentarz Parafialny Rzymskokatolicki św. Jana – znajduje się na ulicy Cechowo- Kryształowej. Zajmuje powierzchnię 1,3 hektara. Założony został w XVIII wieku. Jest najstarszym zachowanym cmentarzem w miejscowości.
  • Cmentarz Nowofarny – pochodzi z 1905 roku. Ma powierzchnię 11,9 hektara. Zlokalizowany przy ulicy Artyleryjskiej.
  • Cmentarz Parafialny Rzymskokatolicki św. Wincentego á Paulo – pochodzi z 1884 roku. Nekropolia o powierzchni 18 hektarów, przy ulicy Wyszyńskiego. Jest drugim cmentarzem pod względem wielkości w Bydgoszczy.
  • Cmentarz Parafialny Rzymskokatolicki Matki Bożej Nieustającej Pomocy – nekropolia zajmująca powierzchnię 3,5 hektara, pochodząca z 1923 roku, zlokalizowana na ulicy Kossaka.
  • Cmentarz Parafialny Rzymskokatolicki św. Józefa – Znajduje się przy ulicy Toruńskiej. Ma powierzchnię 1,3 hektara. Powstał w 1822 roku.
  • Cmentarz Parafialny Rzymskokatolicki św. Stanisława – powstał w 1926 roku, ma powierzchnię 2,5 hektara. Znajduje się przy ulicy Kaplicznej.
  • Cmentarz Parafialny Rzymskokatolicki św. Mikołaja – do jego założenia doszło w 1926 roku. Powierzchnia nekropolii to 1,9 hektara. Zlokalizowany przy ulicy Piastowskiej.
  • Cmentarz Parafialny Rzymskokatolicki Najświętszego Serca Jezusa – cmentarz z 1929 roku o powierzchni 8,5 hektara zlokalizowany przy ulicy Ludwikowo.
  • Cmentarz Parafialny Rzymskokatolicki Świętej Trójcy – założony został w 1933 roku, ma powierzchnię 4 hektarów. Zlokalizowany jest przy ulicy Lotników.
  • Cmentarz Parafialny Rzymskokatolicki św. Antoniego – powstał w 1935 roku. Zajął powierzchnię 2 hektarów. Znajduje się przy ulicy Chojnicka- Podniebna.
  • Cmentarz Ewangelicko- Augsburski – znajduje się przy ulicy Zaświat. Nekropolia wyznaniowa założona w 1945 roku, ma powierzchnię 2,9 hektara.
  • Cmentarz Parafialny Rzymskokatolicki NMP z Góry Karmel – cmentarz z 1983 roku o powierzchni 3,5 hektara przy ulicy Tańskich.
  • Cmentarz Parafialny Rzymskokatolicki św. Maksymiliana Kolbe – powstał w 1987 roku, ma powierzchnię 5 hektarów. Znajduje się na Osowej Górze.

Cmentarze martyrologiczne

W obrębie miejscowości znajdują się kwatery pamiątkowe oraz cmentarze stanowiące miejsca pamięci narodowej. Wśród nekropolii o wydźwięku historycznym wyróżniamy:

  • Cmentarz w Dolinie Śmierci – ma powierzchnię 1,3 hektara. Nie znamy dokładnej daty jego powstania, ani ilości pochowanych tu osób. Znajduje się przy ulicy gen. Bołtucia.
  • Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy – ma powierzchnię 0,7 hektara. Założony został w 1946 roku. Złożono tu szczątki 1200 osób. Zlokalizowany jest przy ulicy gen. S. Grzmota – Skotnickiego.
  • Cmentarz Bohaterów II wojny Światowej – założony w 1946 roku, ma powierzchnię 1,2 hektara. Pochowano tu 14 osób. Znajduje się przy ulicy W. Baranowskiego.

Oprócz specjalnych cmentarzy pamięci również na innych bydgoskich nekropoliach znajdują się kwatery żołnierzy.

Na terenie miasta Bydgoszcz znajduje się wiele nekropolii nadal działających jak i takich o znaczeniu historycznym. Odkryte cmentarzyska pozwoliły poznać zwyczaje związane z pochówkami ludzi żyjących na tym terenie wiele wieków temu. Znajdziemy tu szeroki przekrój nagrobków z różnych okresów dziejowych.

Bydgoszcz to duże miasto o ogromnym znaczeniu historycznym. Podziwiane, na znajdujących się w tej miejscowości cmentarzach nagrobki zdają się niejako opowiadać dzieje Polski. Przywołują dawne czasy i pokazują ludzi, którzy żyli w tych okolicach.

Zapraszamy do projektowania i zamawiania – najkrótsze terminy, najlepsze ceny.

Aleksandrów Kujawski, Barcin, Brodnica, Brześć Kujawski, Bydgoszcz, Chełmno, Chełmża, Chodecz, Ciechocinek, Dobrzyń nad Wisłą, Gniewkowo, Golub-Dobrzyń, Górzno, Grudziądz, Inowrocław, Izbica Kujawska, Jabłonowo Pomorskie, Janikowo, Janowiec Wielkopolski, Kamień Krajeński, Kcynia, Koronowo, Kowal, Kowalewo Pomorskie, Kruszwica, Lipno, Lubień Kujawski, Lubraniec, Łabiszyn, Łasin, Mogilno, Mrocza, Nakło nad Notecią, Nieszawa, Nowe, Pakość, Piotrków Kujawski, Radziejów, Radzyń Chełmiński, Rypin, Sępólno Krajeńskie, Skępe, Solec Kujawski, Strzelno, Szubin, Świecie, Toruń, Tuchola, Wąbrzeźno, Więcbork, Włocławek, Żnin