Już od wielu lat nagrobki powstają z granitu. Można by powiedzieć, że niewiele się w nich zmienia na przełomie lat.

Naszą uwagę przykuwają pojawiające się nowe wzory i kształty kamieni a także bardzo rozbudowane konstrukcje. Cmentarze są niejako wystawą prac zdolnych i pomysłowych rzemieślników, którzy prześcigają się w tworzeniu nowego wzornictwa, które przyciągnie do nich więcej klientów niż do konkurencji.

Stworzenie odpowiedniego nagrobka dla bliskiej osoby zarówno w Krakowie jak i innych częściach kraju nie jest zadaniem prostym. Uzależniamy to od naszego gustu i tego co się nam spodoba. Często w przygotowania angażują się całe rodziny, co bywa bardzo kłopotliwe, ponieważ każdemu może przypaść do gustu co innego i trudno znaleźć złoty środek. Najlepiej więc jeśli zostanie zaprojektowany przez najbliższe 2-3 osoby, które dobrze znały osobę zmarłą.

Gdy takie decyzje zostaną już podjęte to zarówno my dzisiaj będziemy mieli okazję podziwiać na cmentarzach prawdziwe dzieła sztuki, jak i w przyszłości dla kolejnych pokoleń będą one świadectwem naszego życia, upodobań, trendów i możliwości. Umożliwią również dalszym krewnym odbudowanie swojego drzewa genealogicznego i odnalezienie informacji o członkach swojej rodziny, o których istnieniu nie mieli pojęcia.

Kraków to miasto w Polsce o bogatej historii, dawna siedziba władców kraju. Jest to miejsce bardzo dobrze znane i chętnie odwiedzane przez turystów. Na jego terenie znajdują się liczne cmentarze. Jest drugą miejscowością w państwie pod względem ilości mieszkańców, zlokalizowane jest tu również wiele bezcennych obiektów zabytkowych.

Kraków to miejsce niezwykłe na kulturalnej mapie Polski. To właśnie tu przyjeżdżamy podziwiać najpiękniejsze zabytki i nagrobki wielu znanych osobistości. Czasem wydaje się niesamowite, że stoimy tak niedaleko miejsca pochówku, kogoś o kim do tej pory czytaliśmy jedynie w książkach.

Jest to z całą pewnością miejscowość kochana przez mieszkańców i każdy krakowianin chce zostać pochowany w jej obrębie. Nagrobki również wyrażają tę miłość i przynależność do danego regionu. Są to niekiedy maleńkie niuanse związane z miejscową kulturą, ale dla bliskich oraz dla historyków i bacznych obserwatorów niezwykle istotne.

W Krakowie znajduje się jedna z ważniejszych nekropolii w kraju a mianowicie wawelskie krypty, w których spoczęło wiele ważnych osobistości.

Krypta św. Leonarda na Wawelu

W jej obrębie spoczywają:

 • Królowa Maria Kazimiera,
 • Król Jan III Sobieski,
 • Król Michał Korybut Wiśniowiecki,
 • Tadeusz Kościuszko,
 • Książę Józef Poniatowski,
 • Generał Władysław Sikorski.

Krypta Stefa Batorego

Jest ona poświęcona jedynie temu jednemu monarsze. Pochowano go w sarkofagu, który wykonali gdańscy złotnicy.

Krypta rodziny Władysława IV

Spoczywa tu król Władysław IV Waza, jego żona Cecylia Renata oraz dzieci – królewna Anna Maria Izabela, a także królewicz Zygmunt Kazimierz Waza.

Krypta Zygmuntowska

Jest to krypta przeznaczona przez króla Zygmunta starego dla jego rodziny. Spoczywają w niej:

 • Anna Jagiellonka,
 • Król Zygmunt II August,
 • Anna Austryjaczka,
 • Prochy króla Stanisława Leszczyńskiego znajdują się w szklanej urnie,
 • Aleksander Karol Waza.

Za murem wykonanym w stylu romańskim znajdują się jeszcze trzy sarkofagi:

 • Królewny Anny Marii, która była córką Zygmunta III Wazy,
 • Królowej Barbary Zápolya,
 • Augusta II Mocnego.

Krypta Zygmunta Starego

Znajduje się ona pod kryptą Zygmuntowską. Spoczywa w niej król Zygmunt I Stary, a razem z nim jego zmarły w niemowlęctwie syn Olbracht.

Krypta Wazów

Krypta pod Wieżą Srebrnych Dzwonów

 • marszałek Józef Piłsudski,
 • W tej krypcie w przedsionku pochowano prezydenta Lecha Kaczyńskiego wraz z żoną Marią, którzy zginęli w katastrofie lotniczej w Smoleńsku.

Na terenie miasta znajdują się liczne cmentarze. Na niektórych pogrzeby odbywają się po dzień dzisiejszy inne zostały już zamknięte. Jednym z bardziej znanych i większych jest cmentarz Rakowicki. Jego powierzchnia to aż 42 hektary. Znajdują się na nim groby wielu znanych i zasłużonych krakowian. Powstał on w latach 1800-1802.

W Krakowie znajdują się cmentarze różnych wyznań religijnych między innymi żydowskie. Dawniej ludność ta stanowiła duży procent populacji na polskich ziemiach, z tego powodu niezbędne stało się zakładanie odpowiednich nekropolii. 

Na terenie miasta najbardziej znamienne są te stare, zabytkowe cmentarze. Niektóre znajdujące się na nich nagrobki zostały odnowione przez konserwatorów zabytków i cieszą oko do dnia dzisiejszego. Są również świadectwem barwnej historii miasta. Wiele z nich jest bardzo okazała i podniosła, utrzymane zostały w dominujących w czasie kiedy powstawały stylach architektonicznych. Znajdziemy liczne bogato zdobione czy opatrzone licznymi epitafiami i informacjami na temat żyjących dawniej krakowian.

Dzisiejsze cmentarze reprezentują nowoczesny, wręcz powiedzieć można konserwatywny styl. Nagrobki w Krakowie są niezwykle eleganckie. Wiele stworzonych zostało w odcieniach grafitu i czerni z granitu. Niezwykle duża popularnością cieszą się pozłacane lub pomalowane na ten kolor litery. Dają one wrażenie bogactwa, przepychu i ponadczasowej elegancji.

Pogrzeby w mieście odbywają się zarówno klasycznie w trumnach jak i w urnach. Mimo iż pochówek po spopieleniu zwłok znany jest już od czasów starożytnych, to w Polsce dopiero od jakiegoś czasu możemy obserwować jego rosnącą popularność. Wynika to z faktu, iż przez wieki taka forma grzebania zmarłych była całkowicie odrzucana przez kościół katolicki. Zaś ludność tego wyznania dominuje na ziemiach Polski.

Nagrobki i płyty grobowe umieszczone w Wawelskim zamku robią ogromne wrażenie. Są pełne przepychu. Jest to miejsce czci i chwały osób wielce zasłużonych, które z różnych przyczyn trwale zapisały się kartach historii kraju.

Na terenie tego wyjątkowego miasta spotykamy się zarówno z zabytkowymi jak i całkiem nowymi. Cmentarz to miejsce, które od zawsze funkcjonowało w różnych społecznościach. Śmierć spotyka każdego człowieka i konieczne jest znalezienie miejsca, w którym mogłyby zostać złożone ich ciała.

Niektóre nekropolie są likwidowane zgodnie z odpowiednimi normami sanitarnymi. Wynika to z faktu iż wiele starych grobów nie jest już objęta opieką najbliższych oraz z konieczności znalezienia miejsca na nowe groby. Utrzymanie wszystkich cmentarzy na przełomie wieków byłoby z wielu względów niemożliwe.

Cmentarz dziś – ten współczesny jest dla nas miejscem pamięci o najbliższych członkach naszych rodzin. Gdy wchodzimy na taki zabytkowy mamy możliwość poznania lepiej dziejów regionu, kraju i znanych ludzi. Podobnie będą postrzegane nasze groby w następnym stuleciu. Tworzymy je bowiem nie tylko dla siebie, ale również dla potomności aby życie nasze i ukochanych ludzi nie zostało zapomniane. Aby istnieli oni w historii swojego miasta na wieki. Taką wiedzę warto posiadać poszukując odpowiedniego nagrobka. Dzięki niej bowiem zdecydujemy się na najtrwalsze materiały i stworzymy najlepszą wizytówkę naszych czasów i naszych krewnych. Tak jak ludzie robili to dawniej i pozostawili nam w ten prosty sposób niezwykłe bogactwo wiedzy o sobie, a także o tym skąd się wywodzimy i jak wyglądało życie naszych przodków.

Zapraszamy do projektowania i zamawiania najkrótsze terminy, najlepsze ceny.

Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Oświęcim, Chrzanów, Olkusz, Nowy Targ, Bochnia, Gorlice, Zakopane, Skawina, Andrychów, Trzebinia, Wieliczka, Wadowice, Kęty, Myślenice, Libiąż, Brzesko, Limanowa, Rabka-Zdrój, Miechów, Brzeszcze, Dąbrowa Tarnowska, Krynica-Zdrój, Bukowno, Krzeszowice, Sucha Beskidzka, Niepołomice, Chełmek, Wolbrom, Stary Sącz, Mszana Dolna, Tuchów, Sułkowice, Szczawnica, Dobczyce, Proszowice, Maków Podhalański, Piwniczna-Zdrój, Jordanów, Muszyna, Biecz, Słomniki, Kalwaria Zebrzydowska, Żabno, Szczucin, Zator, Skała, Wojnicz, Alwernia, Bobowa, Ryglice, Radłów, Nowy Wiśnicz, Ciężkowice, Świątniki Górne, Nowe Brzesko, Zakliczyn