Organizacja pogrzebu bliskiej osoby bywa przedsięwzięciem bardzo kosztownym i wymagającym finansowo. Wiele zmarłych osób nie posiadało prywatnego ubezpieczenia na wypadek śmierci i nasze możliwości opierają się jedynie na zasiłku finansowym wypłacanym z ZUS. Jest to kwota bardzo ograniczona gdyż wynosi zaledwie 4 tys. Zł. Zorganizowanie pochówku za taką kwotę może być bardzo trudne, jeśli podliczymy wszystkie konieczne do poniesienia koszty.

Dla naszej wygody i aby nie było konieczności ponoszenia wszystkich kosztów na własną rękę a następnie odzyskiwania ich z ZUS zakłady pogrzebowe proponują bezgotówkowe załatwienie formalności i organizację pogrzebu na podstawie zasiłku ZUS. Upoważniamy przedstawiciela firmy bądź firmę do pobrania zasiłku a w jego kwocie przygotowywana jest cała uroczystość – niejako na kredyt, który zostanie spłacony przez państwo.

Szacunkowe wyliczenia kosztów pogrzebu pokazują, że decyzja o wykonaniu kremacji i pochówku urny jest znacznie miej kosztowna od klasycznego pogrzebu. Odchodzą tu takie wydatki jak trumna – gdyż te kremacyjne są dość ubogie i tanie, urnę natomiast możemy wybrać nawet za około 100zł. Nie będzie nam potrzebny karawan, możemy również zrezygnować z grabarzy, gdyż urnę zaniesiemy sami na miejsce w ścianie na cmentarzu.

Firmy pogrzebowe oferują jednak również klasyczne pochówki w ramach zasiłku pogrzebowego. Nie będzie on pomniejszony o żadne istotne elementy, jednak z całą pewnością trumna będzie dobrana jedna z najtańszych i wszystkie inne składowe znajdą się na najniższym pułapie cenowym. Pochówek będzie wówczas skromniejszy jednak na pewno nie gorszy.

Jeśli szukamy oszczędności możemy również zrezygnować ze stypy, która pochłania spore fundusze, a jedynie zaprosić najbliższych do nas do domu. Jeśli uda się zorganizować pogrzeb na cmentarzu przylegającym do kościoła pozbędziemy się również kosztów związanych z wynajmem autokaru oraz organizacją transportu dla księdza.