Wykonanie estetycznego nagrobka klasycznego wydaje nam się z cała pewnością znacznie prostsze niż takiego, w którym stanie urna z prochami. I nic w tym dziwnego, ponieważ klasyczne nagrobki funkcjonują w naszej kulturze od bardzo dawna.

Wzory i estetyka oraz techniki wykonania znacząco ewoluowały przez te lata. Jednak tutaj na pewno łatwiej nam określić czego oczekujemy.

Jeśli przychodzi nam ozdobić klasyczny nagrobek to jedną z pierwszych rzeczy o jakich pomyślimy będzie umieszczenie inicjałów zmarłego na elementach pomnika. Litery mogą być identyczne jak te jakimi wykonano napis na płycie.

Dużą popularnością cieszą się również wizerunki świętych zarówno te wykonane z metalu, brązu, stali nierdzewnej czy też metodą piaskowania. Kolejny element chętnie wybieramy przez klientów zakładów kamieniarskich to symbole religijne, odpowiadające konkretnemu wyznaniu. Dla chrześcijan np. ważnym elementem będzie krzyż.

Aby nagrobek był pełniejszy i dokładnie ozdobiony możemy również umieścić na nim zdjęcie osoby zmarłej. Posłużą nam do tego piękne ramki, które dopasujemy do wzoru nagrobka. Zdjęcia takie można wykonać w licznych zakładach kamieniarskich, jednak również w większych zakładach fotograficznych.

Poszukiwanie inspiracji w celu ozdobienia nagrobka najlepiej zacząć na pobliskim cmentarzu. Przechadzając się alejkami z cała pewnością znajdziemy coś co przypadnie nam do gustu. Kolejny krok to zapoznanie się z ofertą różnych firm obecnych na rynku, w kwestii zdobnictwa nagrobków. Ważnym elementem jest oczywiście cena ale również jakość wykonania. Pamiętajmy, że dodatkowe elementy są montowane do kamiennej płyty różnymi metodami. Ważne aby była ona trwała, nikt nie chce w końcu stale naprawiać i konserwować nagrobka.

O dobór elementów zdobniczych warto zadbać już w trakcie zamawiania pomnika. Wówczas wszystkie elementy będą pochodziły z jednej firmy i będą objęte wspólną gwarancją, która ułatwi sprawę w razie ewentualnych problemów.