W związku z rosnącą popularnością w Polsce pochówków zwierzęcych, coraz więcej firm daje nam możliwość zakupu trumny dla naszego pupila. Jest to oczywiście spowodowane nie tylko przyrostem zwierzęcych cmentarzy na terenie Polski ale również faktem, że większość osób woli zakopać zwierzaka w lesie lub na własnej działce niż oddać go do utylizacji. W związku z tym znacznie łatwiej i dużo estetycznie będzie zakopać odpowiednio przygotowane pudełko z pupilem niż umieszczać w ziemi zwłoki zawinięte w worek na śmieci lub stary karton.

Ceny trumien dla zwierząt są bardzo zróżnicowane. Zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych, a kończą nawet na kilku tysiącach jeśli zdecydujemy się na zamówienie takiej z zagranicy. Cena zależy oczywiście od wykonania, koniecznych materiałów. Te najprostsze to proste pudełka wykonane z tektury – najczęściej ekologiczne, biodegradowalne. Najdroższe zaś drewniane wyścielane.

Całość projektu trumny, bądź dostępną z katalogu dobiera właściciel. Możliwe jest zamówienie prostego pudełka np. z wizerunkiem psich aniołków i imieniem naszego psa. Możemy również nanieść zdjęcie naszego pupila na wieku. Wyścielane trumny zawierają najczęściej poduszeczkę. Tańsze egzemplarze mają przygotowany materiał do owinięcia zwłok, droższe mogą być całe wyłożone aksamitem lub atłasem. Niektórzy producenci razem z zamówioną trumną dostarczają również różę, którą można ułożyć na wieku trumny w czasie pochówku.

Niewielka ilość cmentarzy dla zwierząt sprawia, że są one chowane w lasach i na prywatnych działkach. Jednak z całą pewnością lepiej, prościej i bardziej ekologicznie pochować zwierzaka w trumnie niż w worku. Jeśli więc odejdzie nasz pupil warto zadbać o odpowiedni pochówek. Nawet pomimo przekonania wielu osób, iż na tym etapie zwierzętom i tak jest wszystko jedno co się z nimi stanie. Jednak ich właściciele zyskują możliwość pochowania swojego pupila i pożegnania z nim.