Ilość producentów urn na polskim rynku sukcesywnie wzrasta. Do niedawna jeszcze ten rodzaj pochówku był stosunkowo rzadki, dziś natomiast coraz więcej osób decyduje się na spopielenie zwłok bliskich i pogrzeb urnowy. Jeszcze jakiś czas temu pojawiające się w naszym kraju urny pochodziły od zagranicznych producentów, dziś znajdziemy również polskich.

Urny mogą być wykonane z najróżniejszych materiałów. Wśród nich – metal, kamień, drewno, stal nierdzewna lub urny kompozytowe. Surowiec na jaki się zdecydujemy jest jednym z elementów warunkujących cenę. Każdy wyróżnia się także odmienną trwałością i wyglądem.

W katalogach firm oferujących tego rodzaju pojemniki na prochy znajdziemy całe mnóstwo wzorów. Mamy możliwość zdecydowania się na jeden z nich lub zaprojektowania indywidualnej urny specjalnie dla danej osoby. Usługa taka również może wpłynąć na wzrost ceny.

Decydując o wyborze urny musimy wziąć pod uwagę materiał z jakiego będzie ona wykonana, jej wielkość oraz ilość zdobień jakie się na niej znajdą. Pamiętajmy również iż wdrożenie indywidualnego projektu może podnieść koszty. Na podstawie tych wszystkich elementów zakłady określają cenę danej urny.

Wiele osób decyduje się na pochówki urnowe ze względu na niższą cenę. Aby było tak rzeczywiście należy zdecydować się na jedną z urn z niższej półki cenowej. Te tańsze również będą idealne jeśli panujemy pochowanie pojemnika w ziemi w tradycyjnym grobie. Piękniejszy wygląd urny oraz jej trwałość może mieć dla nas większe znaczenie w sytuacji gdy będzie ona umieszczona na specjalnej ścianie na cmentarzu.

Poszczególne rodzaje urn różnią się pomiędzy sobą wyglądem, kolorem, wielkością ale przede wszystkim trwałością. Najlepiej zastanowić się więc czego oczekujemy i wybrać najodpowiedniejszą urnę dla bliskiej nam osoby. Oddając tę ostatnią posługę najlepiej zdecydować się na coś co spodobałoby się również osobie która na zawsze od nas odeszła.