Wszystkie groby wyglądają pięknie, gdy są zadbane i widać, że ktoś często je odwiedza. Groby opuszczone, zarośnięte i z dużą warstwą kurzu wywołują smutek i sprawiają, że do głowy przychodzą niechciane myśli, że nikt się nim nie interesuje.

Każdy, kto odwiedza groby zdaje sobie sprawę, jak trudno doprowadzić je do stanu używalności. Pomimo tego, że materiały stosowane do produkcji nagrobków są odporne na wilgoć, wodę, promienie słoneczne oraz szereg innych warunków atmosferycznych, to jednak jeśli nikt o nie nie zadba, w krótkim czasie zaczną znikać pod warstwą brudu. Wyczyszczenie płyty nagrobkowej nie należy to trudnych zadań, bowiem wystarczy tylko przetrzeć ją szmatką, aby uzyskać spodziewany efekt.

Znacznie trudniejszym zadaniem jest doprowadzenie do czystości liter oraz cyfr umieszczonych na nagrobkach. Inskrypcje w zależności od rodzaju materiału, z którego zostały wykonane również się brudzą, a jeśli grób umiejscowiony jest pod drzewami lub w pobliżu roślinności, to wszechobecne pyłki jeszcze bardziej narażają go na zabrudzenia. Napisy nagrobne trudno jest doczyścić, ze względu na dużą ilość zakamarków oraz załamań. Po pewnym czasie zatracają one swój wygląd i zaczynają wyglądać bardzo nieestetycznie. Istnieje wiele sposobów, dzięki którym można w prosty i skuteczny sposób pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń.

Na początku należy dokładnie ocenić, z czego zostały wykonane inskrypcje. Litery mogą być przykładowe wykute w żelazie, wyrzeźbione w granicie, a więc w materiale, z którego powstaje większość nagrobków lub odlane z mosiądzu. Każdy z nich wymaga innego rodzaju czyszczenia nie tylko ze względu na rodzaj materiału, ale również ze względu na inny rodzaj zabrudzeń.

Przykładowo litery metalowe najczęściej śniedzieją. O ile większość wykonana jest ze stali nierdzewnej, to i tak po pewnym czasie osiada na nich nalot, który niestety nie wygląda zbyt estetycznie. Istnieją specjalne preparaty do usuwania go, jednak najbardziej skuteczną metodą jest użycie szczotki drucianej. Należy jej używać tylko w ostateczności, ponieważ mocne kolce mogą uszkodzić powłokę z kolorem. Litery granitowe jeśli zajdą nalotem nie pozostaje nam nic innego, jak również zaopatrzenie się w środek do czyszczenia granitu. Są one dostępne w każdym markecie budowlanym. Należy poprosić sprzedawców o preparaty do czyszczenia i konserwacji płytek granitowych. Jeśli komuś nie uśmiecha się czyszczenie szmatką nagrobków, to powinien zainteresować się środkami do konserwacji i zabezpieczania inskrypcji. O ile trudno jest dostać preparaty bezpośrednio przeznaczone do tego celu, to zawsze można skorzystać ze wspomnianych już środków ogólnie dostępnych w marketach budowlanych. Jeśli nie chcemy mieć trudności podczas usuwania zabrudzeń, to litery nagrobkowe można natłuścić za pomocą środka przeznaczonego do klinkieru. Jest to tłusta substancja, której zadaniem jest zapobieganie przed przyczepianiem się brudy podczas układana cegieł lub płytek klinkierowych.

Możliwości jest wiele i tylko od naszej pomysłowości zależy w jaki sposób zabezpieczymy nagrobek.