Różnego rodzaju lampy oraz lampiony stanowią swoiste uzupełnienie nagrobka. Są również bardzo praktyczne, gdyż ich światło, dzięki budowie całości utrzymuje się dość długo. Na rynku dostępne są rozmaite wzory, z których możemy wybrać taki, który będzie idealnie komponował się z całością pomnika. Zakup tego elementu możliwy jest w licznych zakładach kamieniarskich już w momencie nabywania nagrobka, jednak można również znaleźć je gdzie indziej w tym także zamówić w sieci.

Jeśli chodzi o budowę lamp oraz lampionów nagrobnych, to w przeważającej ilości przypadków ich korpus wykonany jest z metalu. Możemy zdecydować się na wzór, którego całość stworzono właśnie z tego materiału, jak również wybrać taki o granitowej podstawie i pokrywie. Ostatnią opcję stanowi przygotowanie całości z granitu. Oczywiście normą jest posiadanie przez lampion oszkleń, dzięki którym ich światło jest widoczne. Mogą być one całkowicie przejrzyste z gładkiego szkła, jak również bardziej ozdobne – fazowane, mrożone lub barwione.

W kwestii doboru koloru lampionu mamy ogromną dowolność, ponieważ zarówno kamień jakim jest granit ma wiele odmian i barw, jak i te metalowe mogą przybierać najróżniejsze odcienie. Tu osiąga się to za pomocą lakierowania stopów mosiądzu bądź brązu lub wykonuje się w srebrnej barwie ze stali nierdzewnej.

Jeśli chcemy możemy ustawić lampion na nagrobku w późniejszym czasie gdy pomnik już dawno będzie stał. Zamawiając go przez Internet mamy możliwość obejrzenia mnóstwa wzorów i zdecydowania się na taki jaki najbardziej nam odpowiada. Aby upewnić się o szybkości realizacji i przesłania nam wybranego lampionu możemy zadzwonić do firmy, które je oferuje i upewnić się czy są aktualnie dostępne oraz jaka będzie dokładna cena całości.

Do wnętrza lampionu należy włożyć wkład elektryczny lub zwykły parafinowy wkład do zniczy. Bardzo ważne jest jednak wybieranie jedynie tych niewielkich, gdyż korzystanie z wyższego wkładu może spowodować okopcenie pokrywy, co jest uszkodzeniem wynikłym ze złego użytkowania przez nabywcę i nie obejmuje tego gwarancja.

Więcej