Wchodząc na większość polskich cmentarzy zauważymy specjalne obszary nazwane alejami zasłużonych. Najczęściej umiejscowione są one na większych jednostkach komunalnych. Lokalizuje się je w bliskiej odległości od głównego wejścia, abyśmy mieli możliwość podziwiania ich w czasie odwiedzin na cmentarzu.

Aleja zasłużonych posiada konkretne przeznaczenie. Chowane są na niej osoby, które w trakcie swojego życia przysłużyły się dla dobra miasta bądź regionu. Znajdziemy tam polityków, wojskowych czy również artystów wszelkiej maści. Zdarza się, że przechadzając się po takim miejscu odkrywany, że wiele nazwisk jest nam nieznanych pomimo iż zamieszkujemy dane okolice od urodzenia. Wynika to z całą pewnością z kilku czynników jednym z nich jest fakt iż wiele osób pamiętamy z twarzy i kojarzymy czyny jednak nie jesteśmy w stanie zapamiętać nazwiska.

Inną przyczyną może być kwestia wieku danej osoby. Jeśli zmarła śmiercią naturalną to prawdopodobnie była już w podeszłym wieku. Mogła więc pochodzić z innego pokolenia niż my, więc jej zasługi nie były nam współczesne, a często zdarza się że nie jesteśmy świadomi dokładnej i szczegółowej historii miejsca, w którym żyjemy.

Na niektórych nagrobkach w alei zasłużonych znajdziemy niezbędne nam informacje na temat danych ludzi. Jeśli zainteresują nas inne nazwiska mogą stanowić wstęp do ciekawej lekcji historii dotyczącej okolicy i żyjących w tym miejscu niegdyś ludzi. Wybierzmy się więc na spacer alejami osób zasłużonych. Spisujmy nazwiska, które nic nam nie mówią lub nas ciekawią, a następnie wyszukajmy najciekawsze informacje z nimi związane. Wyciągniemy z tego same korzyści. Spędzimy ciekawie czas, nauczymy się czegoś nowego, a być może znajdziemy powiązania z naszymi przodkami – co może okazać się niezwykle fascynujące.

Koniecznie jednak pamiętajmy o należytym szacunku miejsca pochówku tych ludzi. Cmentarz stanowi miejsce pamięci, wiecznego spoczynku i refleksji. Zadbajmy o to aby nasze poszukiwania informacji nie zakłóciły spokoju w tym miejscu.