Cmentarz jest miejscem, który stanowi obszar ziemi odpowiednio przygotowany i zarządzany. Jego istnienie jest regulowane właściwymi normami prawnymi i sanitarnymi. Jest to lokalizacja pozwalająca na grzebanie zwłok w ziemi, jak również umieszczanie w jego obrębie urn zawierających prochy zmarłych.

W USA ciała grzebane są w ziemi właśnie na takich odpowiednich jednostkach terytorialnych. Natomiast prochy można umieszczać na cmentarzach, przechowywać w domach lub rozsypywać w miejscach dopuszczalnych przez prawo.

Na terenie Stanów Zjednoczonych istnieją między innymi niezwykle istotne cmentarze, które nazywane są narodowymi lub państwowymi. Najbardziej znanym jest cmentarz w Arlington w stanie Wirginia. Jest to miejsce pochówku wojskowych, kombatantów jak również prezydentów kraju. Powstał on w czasach wojny secesyjnej w wyniku wykupienia posiadłości, które wcześniej należały do Mary Ann Lee, która była żoną generała wojsk konfederacji Roberta E. Lee.

Jest to zdecydowanie najważniejsza nekropolia Ameryki. W jej obszarze pochowani zostali weterani, którzy brali udział we wszelkich wojnach prowadzonych przez Stany Zjednoczone na przełomie wieków. Poczynając od rewolucji amerykańskiej a skończywszy na niedawnych zbrojnych konfliktach mających miejsce na terenie Iraku oraz Afganistanu. W tym miejscu spoczywa jedynie niewielka ilość osób cywilnych, które posiadały jakiekolwiek powiązania z armią bądź poniosły śmierć w czasie pełnienia obowiązków.

Pogrzeby państwowe w Arlington
Na terenie cmentarza odbywały się duże państwowe pogrzeby znanych osób. W jego obszarze spoczęli między innymi : John Fitzgerald Kennedy, William Taft, Robert F. Kennedy czy generał John Pershing. Aż do roku 1992 na wojskowej nekropolii w Arlington znajdował się grób Ignacego Jana Paderewskiego.

Położenie nekropolii
Po południowo- wschodniej stronie cmentarza w Arlington znajduje się budynek Pentagonu. Umiejscowiony jest dokładnie po zachodniej stronie miasta Waszyngton, za rzeką o nazwie Potomak.

Najważniejsze miejsca na cmentarzu
Narodowy cmentarz w Arlington jest miejscem, gdzie odbywa się szereg narodowych uroczystości, związanych z obchodami Dnia Pamięci oraz Dnia Kombatanta. Uczestniczą w nich urzędujący prezydenci, zastępcy oraz inne ważne osobistości państwowe. Kluczowym miejscem, przy którym organizowane są owe zgromadzenia jest Grób Nieznanych Żołnierzy, w którym znajdują się szczątki wojskowych, których nie udało się zidentyfikować, poległych w działaniach I wojny światowej, II wojny światowej, wojny wietnamskiej oraz wojny koreańskiej. Przez cały rok – 365 dni, przez całą dobę – 24 godziny armia utrzymuje wartę honorową.

Innymi ważnymi lokalizacji w nekropolii Arlington są groby prezydenta : Johna Fitzgeralda Kennedy’ego i jego brata Roberta F. Kennedy’ego. Innymi tłumnie odwiedzanymi miejscami są: monument wystawiony na cześć 266 marynarzy krążownika pancernego USS „Maine”, którzy ponieśli śmierć w 1898 roku wyniku wybuchu i zatonięcia okrętu, jak również miejsce, które poświęcono pamięci ofiar lotów promów kosmicznych Columbia oraz Challenger, które zakończone zostały przez katastrofy.

Cmentarze wojskowe – narodowe pozostają w eksploatacji i na utrzymaniu Departamentu Armii. Istnieje wiele narodowych cmentarzy w Stanach Zjednoczonych, ich spis podajemy poniżej:

Alaska
Sitka National Cemetery,
Fort Richardson National Cemetery.

Alabama
Mobile National Cemetery,
Fort Mitchell National Cemetery.

Arizona
National Memorial Cemetery of Arizona,
Prescott National Cemetery.

Arkansas
Fort Smith National Cemetery,
Fayetteville National Cemetery,
Little Rock National Cemetery.

Colorado
Fort Logan National Cemetery,
Fort Lyon National Cemetery.

California
San Francisco National Cemetery,
Fort Rosecrans National Cemetery,
Los Angeles National Cemetery,
San Joaquin Valley National Cemetery,
Riverside National Cemetery,
Golden Gate National Cemetery.

Florida
Bay Pines National Cemetery,
Saint Augustine National Cemetery,
Barrancas National Cemetery,
Florida National Cemetery.

Delaware
Delaware Veteran Memorial Cemetery w Bear, New Castle County,
Delaware Veteran Memorial Cemetery w Millsboro, Susses County.

Georgia
Marietta National Cemetery,
Andersonville National Cemetery.

Hawaii
National Memorial Cemetery of the Pacific,
Hawaii State Veterans Cemetery.

Illinois
Rock Island Confederate Cemetery,
Abraham Lincoln National Cemetery,
Camp Butler National Cemetery,
Danville National Cemetery,
North Alton Confederate Cemetery,
Rock Island National Cemetery,
Alton National Cemetery,
Confederate Cemetery,
Mound City National Cemetery,
Quincy National Cemetery.

Iowa
Oakdale Cemetery,
Keokuk National Cemetery.

Istnieje więcej, mniej znanych narodowych cmentarzy w USA. Jednak te wymienione uznawane są za najważniejsze.

Groby prezydentów USA
Prezydent w Stanach Zjednoczonych stanowi osobę niezwykle ważną, podejmuje kluczowe decyzje. Jest wybierany i wspierany przez naród. Po śmierci jego pogrzeb odbywa się z wszelkimi honorami. Bardzo często stanowi wydarzenie narodowe, w którym uczestniczą ogromne rzesze ludzi. W pochodach żałobnych po śmierci prezydentów podążali zarówno ich zwolennicy jak i przeciwnicy, chcąc oddać ostatni hołd. Pojawiali się również wysłannicy licznych państw. Pogrzeby takie można zaliczyć do największych w historii, jednocześnie zrzeszające największe ilości głów państw.

Prezydent posiada przywilej, którym jest złożenie jego zwłok na najbardziej znanym cmentarzu wojskowym w Arlington. Decyzja jednak czy tak się stanie uzależniona jest od jego woli oraz decyzji rodziny po śmierci.

Na wojskowym cmentarzu w Arlington spoczęli następujący prezydenci USA:

John Fitzgerald Kennedy,
William Taft,
George Washington.

O miejscu pochówku pozostałych prezydentów Stanów Zjednoczonych decydowała rodzina. Często odbywały się one na cmentarzach w ich rodzinnych miejscowościach, z którymi pozostawali silnie związani.

Groby prezydentów USA i ich rodzin zlokalizowane na narodowym cmentarzu narodowym w Arlington stanowią obecnie niejako atrakcję turystyczną, odwiedzaną przez tłumy. Wynika to z powszechnego szacunku dla ich życia, pracy i dokonań.

W państwie amerykańskim armia i obronność stanowią niezwykle ważny element. Narodowe cmentarze, pochowani na nich żołnierze i inne osoby zasłużone dla kraju są istotną wizytówką narodu Stanów Zjednoczonych. Świadczyć o tym może chociażby stała warta honorowa na cmentarzu w Arlington. Przez lata każdego dnia, o każdej porze przy grobie nieznanych żołnierzy stoją umundurowani członkowie armii, niejako strzegąc ich spokojnego spoczynku i dając świadectwo iż ich śmierć była ważna dla kraju.

Działania wojenne były zawsze szeroko popierane w USA, ze względu na fakt iż stanowiły one element walki o wolność człowieka, każdej jednostki. Ameryka od zawsze stanowiła kraj wolnych ludzi. Istnieje tu ogromna tolerancja dla odmiennych przekonań, religii czy wyglądu. W sądach rozpatrywane są ogromne ilości spraw związanych z naruszeniem tej wolności. Ludność walczy o nią na wszystkich płaszczyznach, czego wynikiem jest również poparcie dla wojskowości i działań wojennych. Wiąże się to również ze zbiorowym oddawaniem hołdu poległym żołnierzom. Ci, powracający z pola bitwy w trumnach żegnani są z wszelkimi honorami często przez całe społeczności lub mają wydźwięk narodowy.

Z kolei widowiskowości i skali pogrzebów prezydenckich w USA nie da się porównać niemal z niczym innym. Podobne rzesze ludzi gromadziły się jedynie w nielicznych przypadkach w historii świata w czasie pochówków. Oddanie takiego honoru zmarłemu prezydentowi jest ważne niemal dla każdego, przeciętnego Amerykanina. Wielu gromadziło się w konduktach pogrzebowych, a ci którzy nie mogli w nich uczestniczyć śledzili uroczystość w mediach. Zgromadzenia takie dały świadectwo tego co jest najistotniejsze dla ludności tego wielkiego kraju – wolności.