Umieszczanie na nagrobkach różnego rodzaju cytatów jest jedną z popularniejszych form oddawania hołdu osobie, która na zawsze od nas odeszła, ale jej cząstka pozostanie w nas. W celu dobrania odpowiedniego tekstu często wędrujemy po cmentarzu, czytając to co znajduje się na innych grobach lub przeczesujemy Internet w poszukiwaniu fragmentu, który mógłby stanowić określenie dla ważnej dla nas osoby.

Problem jest znacznie mniejszy jeśli osoba zmarła posiadała cytat, który był dla niej ważny i stanowił niejako życiowe motto, którym starała się kierować podczas swojego pobytu na ziemi. W takiej sytuacji możemy zdecydować się na umieszczenie właśnie tego fragmentu na płycie nagrobnej. Słowa, które były dla danego człowieka w jakiś sposób ważne będą nam jeszcze silniej o nim przypominać.

Wiele osób zastanawia się również czy zdecydować się na cytat religijny czy świecki. Epatowanie nadmierną religijnością w obliczu śmierci wydaje się wielu osobom nie na miejscu. Jednak powinno być to uzależnione od tego jaka była osoba, która na zawsze odeszła z tego świata. Tak naprawdę, każdy cytat zarówno określający przynależność religijną jak i całkowicie świecki będzie na miejscu jeśli właściwie określa danego człowieka i nie przekłamuje faktów na temat jej życia.

Cytat na nagrobku jest również formą pożegnania. Pojawia się zależnie od woli rodziny. Jeśli jednak będzie zgodny z życiem osoby zmarłej możemy silniej dopełnić jej ostatniej woli i wyrazić nasze ubolewanie, smutek, a także miłość i przywiązanie. Żegnamy się w ten sposób z kimś kogo dobrze znaliśmy w sposób dla danej osoby znany i ważny. Dlatego przed dokonaniem wyboru jakie słowa znajdą się na nagrobku bliskiej nam osoby pomyślmy przez chwilę o danym człowieku i określmy co najlepiej by go opisało i oddało jego życie, poglądy i uczucia. Jak dana osoba chciałaby zostać przez nas pożegnana.