W Polsce sporządzanie testamentów wciąż jeszcze nie jest zbyt popularne.

Zdecydowana większość z nas nie zagłębia się zbytnio w prawo spadkowe i liczy na to, że na jego mocy przedmioty, które po sobie pozostawimy trafią do właściwych osób. Niestety nie zawsze jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać, a spadek niejednokrotnie bywa przyczyną poważnych rodzinnych kłótni, nieporozumień czy nawet dramatów. Tym bardziej więc warto poświęcić nieco swojego wolnego czasu i energii, po to by sporządzić prawomocny testament i nie zostawiać rodziny z powodami do kłótni czy zaskoczenia.

Jak się do tego zabrać? Przede wszystkim zastanów się, co chciałbyś zostawić po sobie swoim bliskim i jak to rozdzielić miedzy poszczególne osoby.

Pamiętaj, że testament to nie tylko spis majątku ze wskazaniem, komu ma przypaść po Twojej śmieci, ale także szansa na przekazanie bliskim jakiegoś przesłania, czy prośby, która mogłaby być Twoją ostatnią wolą. Wiele osób wykorzystuje testamenty do przekazania bliskim wskazówek na temat formy, w jakiej ma się odbyć ich pogrzeb. Testament prawomocny – to każdy, który własnoręcznie napiszesz i podpiszesz wskazując datę jego sporządzenia, plus oczywiście testament notarialny.