Kliknij tutaj, aby zaprojektować i wydrukować klepsydrę pogrzebową.

Chyba każdy z nas dokładnie wie jak wygląda typowa klepsydra pogrzebowa. Z uwagi na nasze podejście do śmierci i lęk przed nią, tego rodzaju afisze wywołują u nas ciarki i już z daleka rzucają się w oczy. Zbliżając się do plakatu wiemy już dokładnie, iż dowiemy się za chwilę o czyjejś śmierci.

Klepsydry rozwieszane i formułowane są przez bliskich zmarłego bądź na ich życzenie przez pracowników zakładu pogrzebowego, z którego usług korzystają w czasie pochówku. Jeśli decydujemy się w takiej instytucji na organizację uroczystości, to najczęściej klepsydry dodawane są nam gratis.

Afisze tego rodzaju rozwiesza się w miejscach związanych z osobą zmarłą, np. na ścianach bądź drzwiach jej domu, w okolicznych sklepach, specjalnych tablicach i słupach. Jednak również w lokalizacjach, w których często przebywała i była tam znana, a także w przedsionkach świątyń.

Rozwieszenie tego rodzaju plakatu daje możliwość uczestniczenia w uroczystościach pogrzebowych osobom, do których inaczej byśmy nie dotarli. Nie jesteśmy w stanie poinformować wszystkich. Przekażemy smutną wiadomość rodzinie telefonicznie i bliższym znajomym, częściowo rozniesie się ona pocztą pantoflową. Jednak nie musieliśmy znać wszystkich znajomych bliskiej nam osoby, a tym bardziej nie posiadamy ich numerów telefonu.

Co zawiera klepsydra pogrzebowa?

  • Informację o śmierci i jej okolicznościach,
  • Dane personalne zmarłego – imię i nazwisko,
  • Adnotację kto przekazuje wiadomość (rodzina),
  • Informacje dotyczące ceremonii pogrzebowej oraz nabożeństwa,
  • Informacje o osobie zmarłej,
  • Wszelkie dodatkowe informacje jeśli uznamy je za konieczne.

Klepsydra jest formą nekrologu jednak rozwieszaną publicznie, aby każdy mógł ją zobaczyć i uzyskać informacje. Dane jakie się w niej znajdą są niemal identyczne jak w przypadku tej pierwszej wersji. Obecnie często odchodzi się od rozwieszania tradycyjnych klepsydr na rzecz takich samych zamieszczanych na odpowiednich stronach internetowych. Jednak w Polsce nie jest to jeszcze dość silnie spopularyzowane.