Nagrobek powinien być przede wszystkim czytelny, gdyż stanowi niejako tablicę, która upamiętnia osobę zmarłą i ma przekazywać konkretne informację. Zbyt duże nagromadzenie elementów ozdobnych bądź ich niewłaściwe ustawienie może zachwiać proporcje i spowodować, że treść pomnika stanie się trudna do odczytania. Istotne są również takie elementy jak odpowiednie usytuowanie wazonu czy lampionu na płycie.

Podstawowym kryterium w wyborze miejsca w jakim ma zostać umieszczony owy element jest to aby swoimi gabarytami nie przesłaniał danych jakie zawarliśmy na płycie. Należy pamiętać, że nawet jeśli całość wygląda dobrze w momencie projektu i po wykonaniu, to jeśli umieścimy wazon przed płytą nagrobną to w momencie gdy włożymy do niego kwiaty stanie się znacznie wyższy i będzie zasłaniał dużo większą jego część.

Jakie więc będzie najlepsze miejsce na zlokalizowanie wazonu na pomniku? Z całą pewnością boczne strony płyty, tak że kwiaty będą ją delikatnie ozdabiać a nawet podkreślać napis, zamiast go zasłaniać. Dobrym pomysłem jest również ustawienie wazonu w „nogach” pomnika po prawej lub lewej stronie. Wówczas również będzie świetnie się prezentował i nie będzie nic zasłaniać.

Jeśli natomiast chcemy ustawić lampion to sprawa wygląda podobnie. Pośród najlepszych miejsc należy wskazać boczne strony płyty, na której znajdują się informacje, bądź u dołu pomnika w dowolnym miejscu. Na cmentarzach można również spotkać się z lampionami stojącymi niejako obok grobu na specjalnej nóżce, takie rozwiązanie również jest bardzo praktyczne i pięknie wygląda.

Podczas ustawiania dodatkowych sporych gabarytowo elementów na nagrobkach kierujmy się wyglądem całości, estetyką oraz czytelnością. Biorąc pod uwagę tych kilka niezbędnych elementów z całą pewnością stworzymy piękną całość, która nie tylko będzie łatwa do odczytania ale również będzie przykuwać spojrzenia.