Istnieje wiele sposób, aby uczcić pamięć osoby zmarłej. Jednym z najbardziej popularnych jest zamieszczenie inskrypcji na nagrobku lub tablicy pamiątkowej. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale jest to tradycja sięgająca kilkuset lat wstecz. Powstała nawet nauka, która zajmuje się odczytywaniem oraz interpretowaniem dawnych inskrypcji nagrobnych – epigrafika.

Współczesne inskrypcje nie są tak bardzo skomplikowane, a ich zadaniem jest jasny przekaz odnoszący się najczęściej do Pana Boga lub bezpośrednio do osoby zmarłej. Często zawierają trafną uwagę na temat jej osobowości, dokonań za życia lub tekst celnie podsumowujący ogólnie zmarłego. Nie zawsze inskrypcja musi być w poważnym tonie. Bardzo często spotykane są napisy na grobach w stylu lekkim i pogodnym. Wszystko zależy od usposobienia osoby zmarłej za życia. Jeśli była wesoła i przyjazna, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby taką właśnie inskrypcję umieścić na nagrobku. Wszyscy, którzy ją znali od razu po przeczytaniu treści przypomną sobie osobę zmarłą i dzięki temu być może uśmiechną się pod nosem.

Pomysły na inskrypcje zapadające w pamięć można czerpać z dowolnego miejsca. Nie ma specjalnych reguł ani zbioru inskrypcji, które można wykorzystywać, a których nie. Właśnie dlatego wiele osób stara się być oryginalnym i upamiętniać na grobie teksty trafne, jednak oryginalne. Coraz częściej można spotkać się z sytuacja, w której widzimy na nagrobku wyryty tekst znanej piosenki. Jeśli zawiera on celne uwagi, które odnoszą się do osoby zmarłej, a w dodatku była ona wielbicielem danego zespołu, to jest to jak najbardziej na miejscu. Podobnie jest z filmami oraz wierszami. Wiersze znanych poetów nie dość, że się rymują, to na dodatek zwykle są krótkie. Uwiecznienie ich na nagrobku to bardzo dobry pomysł.

Osobny akapit warto poświęcić inskrypcjom biblijnym. Pomimo tego, że cytaty i sentencje z tekstów piosenek oraz książek coraz częściej spotykamy na nagrobkach, to jednak teksty odnoszące się do Boga cieszą się największą popularnością. Nic więc dziwnego, bowiem podczas naszej ostatniej drogi to właśnie on jest naszym jedynym zbawieniem. Umieszczając inskrypcję na grobie skierowaną właśnie do Boga, pokazujemy jak bardzo go kochamy i prosimy o wybaczenie, za wszystkie nasze grzechy. Inskrypcje biblijne są bardzo różne. Najpopularniejsze, ale i najmniej oryginalne to „Niech spoczywa w pokoju” oraz „Bóg tak chciał”. Mają one jasny przekaz, jednak warto poszukać czegoś szczególnego. Biblia jest tak mądrą księgą, zawiera tyle wartych zapamiętania słów, że nie musimy korzystać z tych najczęściej wybieranych na inskrypcje.

„Niech wasze serce nie zostanie uwięzione przez strach. Wierzcie w Boga i wierzcie we mnie.” Jan 14.1

„Szukałem Pana, a On mnie usłyszał i uwolnił mnie od wszystkich obaw moich” – Psalm 34:4

Wystarczy, że otworzymy Biblię w dowolnym miejscu i wskażemy na chybił trafił palcem dowolny wers, a może okazać się, że to właśnie są te słowa, których szukamy. Warto poświęcić tematowi chwilę uwagi, bowiem sentencja, którą zamieścimy na nagrobku, pozostanie na nim przez całą wieczność.