Miano inskrypcja pochodzi od łacińskiego słowa „inscriptio” czyli napis. Znane są liczne tego typu hasła o dużej wartości historycznej. Powstawały ona na portalach dawanych budynków, monetach, nagrobkach lub też specjalnych tablicach. Istnieje specjalna gałąź nauk historycznych, która zajmuje się odkrywaniem, badaniem i tłumaczeniem inskrypcji – epigrafika. Występują one na twardych materiałach, takich jak kamień, drewno, metal czy ceramika.

Inskrypcje nagrobne są jedną z popularniejszych form tego typu napisów. Ich zadaniem było przekazanie ważnych informacji z życia osoby zmarłej i upamiętnienie jej na lata. Wyryte napisy podziwiać możemy na grobowcach, w których spoczywają „wielcy tego świata” i stanowią również element niezwykle cennej wiedzy o nich samych.

Z całą pewnością jest to napis, który stanowi określenie danej osoby i w sposób prawdziwy przedstawia jej dokonania i określa kim był lub była. Inskrypcje znajdują się na grobowcach ważnych osób dla kraju, wielkich sportowców, wynalazców, królów czy bohaterów.

Trwałość takiego rozwiązania z całą pewnością daje możliwość zatrzymania fragmentu naszego doczesnego życia dla przyszłych pokoleń. Możemy w ten sposób sprawić, że nie zostaniemy zapomniani, a nasi potomkowie będą wiedzieli kim byliśmy. Z tego powodu również inskrypcje zamieszczane są na rodzinnych grobowcach oraz portalach domów.

Najstarsze znane inskrypcje powstały tysiące lat przed naszą erą. Przetrwały wieki dając nam możliwość poznania świata jaki był wiele lat temu. Dziś również inskrypcje znajdują zastosowanie. O ich wykonaniu możemy decydować samodzielnie chcą przekazać coś ważnego i pozostawić na wieki. Innym razem pojawią się na kamieniu nagrobnym po śmierci osoby powszechnie znanej i zasłużonej.