Większość nagrobków na cmentarzach wykonana jest z granitu. Jest on pokryty impregnatem, którego zadaniem jest zabezpieczenie kamienia. Po pewnym czasie widoczne są liczne zabrudzenia, które chcemy usunąć. Zaczynamy wówczas poszukiwania odpowiednich środków, które zastosujemy w tym celu. Ich wadą z pewnością jest to że ciągną po kieszeni. Tylko czy naprawdę musimy wydawać na nie pieniądze?

Granit wymaga starannej pielęgnacji, jednak nie jest konieczne stosowanie drogich środków. Natomiast te silnie żrące lub zawierające połączenie wielu substancji chemicznych mogą stanowić wręcz zagrożenie dla kamienia. Za ich pomocą możemy doprowadzić do uszkodzenia wierzchniej warstwy płyty, a także powłoki impregnującej i doprowadzić do nieodwracalnych szkód.

Czym więc powinniśmy czyścić pomnik na cmentarzu, aby zachował swoje piękno? Paradoksalnie najlepsza w tym celu będzie gorąca woda z dodatkiem płynu do mycia naczyń. To środek bardzo delikatny, jednak pozwoli nam na pozbycie się zanieczyszczeń z powierzchni kamienia. Zaleca się również aby od czasu do czasu przemyć całość roztworem wody z octem. W ten sposób odzyskamy piękny połysk i utrzymamy go na dłużej.

Na co uważać? Konieczne jest stosowanie dowolnego rodzaju podkładek pod znicze. Znacznie lepsze będą również te wykonane ze szkła niż te plastikowe. Unikniemy stopienia się materiału i powstania nieestetycznej plamy na kamieniu. Jeśli już się zdarzy, że wosk wyleje się na płytę, należy delikatnie do usunąć – tu niewskazane jest stosowanie jakichkolwiek ostrych narzędzi. Powstała plama powinna zniknąć samoistnie po upływie kilku tygodni. Jeśli jednak tak się nie stanie konieczne będzie zastosowanie specjalistycznych preparatów do czyszczenia granitu.

Zapamiętać należy kilka zasad. Pomnik myjemy zawsze na mokro, aby nie wywołać jego uszkodzeń. Unikamy twardych materiałów i szczotek, które mogą spowodować uszkodzenia, a na tablicy z napisami zetrzeć farbę lub zetrzeć umieszczony tam wizerunek. Stosujemy miękkie gąbki. Nie używamy środków konserwujących, gdyż producent z całą pewnością zabezpieczył kamień.