Czasy, w których wygląd nagrobka oraz zawartych na nim inskrypcji uzależniony był wyłącznie od kamieniarza bezpowrotnie minęły. Obecnie sami możemy zaprojektować każdy element grobu, włączając w to nie tylko treść sentencji, ale również wzór czcionki, którą zostanie uwieczniony napis. Piękno grobu zależne jest od trzech rzeczy: rodzaju kamienia, treści sentencji oraz jej czcionki. Wybór jest bardzo duży, bowiem codziennie powstają nowe kroje czcionek. Większość osób decyduje się na proste, bardzo czytelne i przejrzyste czcionki standardowe, które dostępne są w każdym edytorze tekstu, jednak część osób woli bardziej ozdobne czcionki, przepełnione zawijasami i wymyślnymi kształtami. Pomimo tego, że są one bardzo piękne, to jednak ich czytelność pozostawia wiele do życzenia. Poniżej znajduje się prezentacja czterech czytelnych czcionek, które są używane na większości cmentarzy.

Century Gothic

Czcionka Century Gothic stosowana jest ze względu na dużą przejrzystość. Można zobaczyć jak wygląda w każdym edytorze tekstu. Osoby, które ją wybierają uważają, że jest gustowna i najlepiej prezentuje się, gdy używamy zarówno dużych jak i małych liter razem. Równie korzystnie na jej wygląd wpływa stosowanie jak największego kroju. Mały rozmiar napisu sprawia, że słowa zlewają się i tracą swoją czytelność. Inną zaletą czcionki Century Gothic jest fakt, że mała literka „t” wygląda jak krzyż. Często więc, osoby umieszczające sentencję na grobie tą czcionką, pogrubiają ją, nadając w ten sposób symboliczne znaczenie.

Palatino Linotype

Palatino Linotype to również czcionka, która dostępna jest w większości edytorów tekstu. Prezentuje się niezwykle elegancko i podobnie jak Century Gothic bardzo dobrze komponują się w niej duże i małe literki. Cyfry są także bardzo wyraźne i daty wypisane nimi są przejrzyste i czytelne. Kilka liter takich jak P i R mają znaki szczególne, a mianowicie ich zaokrąglenia nie stykają się z pionową kreską. Na nagrobku wygląda to niezwykle okazale. Niezależnie od układu liter i cyfr Palatino Linotype prezentuje się dostojnie i chętnie stosowane jest w wielu krajach.

Maiandra GD

Pomimo tego, że Maiandra GD nie jest dostępna jako standardowa czcionka w żadnym edytorze tekstu, to jest dość często stosowana jako główna czcionka na nagrobkach. Przemawia za nią elegancki, aczkolwiek nieco komiksy wygląd, duża czytelność oraz świetna współpraca wizualna dużych i małych liter.

Perpetua

Perpetua także nie występuje w edytorach tekstu i należy poszukać jej samodzielnie w internecie. Jej wygląd jest bardzo klasyczny, a wrażenie potęgują dodatkowo duże odstępy pomiędzy literami. Wszystkie kombinacje liter oraz cyfr sprawdzają się w przypadku tej czcionki znakomicie.

Aby wybrać najładniejszy charakter czcionki warto udać się na cmentarz i podpatrzeć gotowe nagrobki. Zawsze też można poradzić się kamieniarza, który wie jak czcionka będzie pięknie się prezentować na grobie.