Wybór trumny w przypadku tradycyjnego pochówku to obowiązek każdego z nas. Niezbyt przyjemny obowiązek należy dodać, jednak jest to konieczność w przypadku, gdy chcemy zostać pochowani w tradycyjny sposób. Aby nie mieć żadnych wątpliwości odnośnie wyboru trumny, należy zapoznać się z podstawowymi możliwościami. Są one bardzo szerokie, bowiem zróżnicowanie cen oraz modeli jest ogromne.

Większość osób zadowala się standardowymi modelami, jednak dla osób o specjalnych wymogach produkowane są egzemplarze bardziej zaawansowane. Przed podjęciem decyzji należy zastanowić się, który z nich będzie dla nas najbardziej odpowiedni.

Nie każda trumna dla każdego pasuje. Standardowe wymiary są odpowiednie dla większości osób, jednak istnieje możliwość zamówienia trumny na specjalne zamówienie, która będzie pasowała idealnie. Podejmują decyzję tego rodzaju można ustalić takie różne preferencje trumny ze względu na:

– wiek
– wzrost
– wagę
– trumnę przygotowaną do transportu międzynarodowego
– trumnę przeznaczoną do kremacji
– trumnę przeznaczoną do ekshumacji

Większość zakładów oferuje dla swoich klientów produkcję trumien na zamówienie. Jeśli ktoś posiada specjalne wymagania, w takim wypadku musi indywidualnie ustalić wszelkie szczegóły ze specjalistami w tym zakresie.

Wybór zakładu produkującego trumny nigdy nie jest prosty. Istnieją specjalistyczne firmy zajmujące się wyłącznie produkcją trumien, jednak zdecydowanie wygodniej zwrócić się do zakładu, który świadczy kompleksowe usługi pogrzebowe. Możemy wówczas załatwić więcej spraw jednocześnie. Zdecydowana większość klientów zakładów trumniarskich polega na opinii specjalistów, którzy w nich pracują. Po podaniu preferencji odnośnie wyglądu trumny (prostota i klasyka lub więcej detali i ornamentów) oraz ceny, zostanie nam przedstawiona dokładna oferta. Na rynku można spotkać bardzo wiele różnych modeli, których wzornictwo bardzo często bywa zastrzeżone przez jeden zakład. Na szczęście wybór jest tak ogromny, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Oprócz wyglądu istotną rolę podczas wyboru trumny dla wielu osób pełni cena. Uzależniona jest ona przede wszystkim od materiału, z którego została wykonana trumna oraz od bogactwa detali i ornamentów. Większość osób decyduje się na trumny drewnianej, jednak warto wiedzieć, że mamy również możliwość zakupu trumny metalowej. Są one znacznie bardziej wytrzymałe, a najczęściej wykorzystywany materiał do ich produkcji to stal, brąz, miedź oraz stal nierdzewna. Z kolei najczęściej używane gatunki drzew to sosna, dąb, jesion, klon, wiśnia oraz mahoń i orzech. Cena trumny uzależniona jest nie tylko od materiału, z którego została wyprodukowana, ale również od jej wnętrza. Niektóre modele są bardzo proste i mają jedynie atłasowe wypełnienie, jednak dostępne są także egzemplarze wyposażone w wygodne poduszki, specjalne szufladki oraz kieszonki.

Warto poświęcić chwilę uwagi na wybór trumny i wybrać taki model, który najbardziej nam odpowiada. Nie zawsze najważniejszy jest przepych. Liczy się przecież pamięć o zmarłym.