Zazwyczaj gdy nadejdzie ta chwila, nie wiemy co ze sobą zrobić – a tym bardziej jak zorganizować całą ceremonię. Poczynając od zaproszenia gości, a kończąc na wzorach trumien. Istnieje możliwość zlecenia całej procedury obcej firmie, jednakże większość osób bierze to na własne barki.

Podczas wyboru odpowiedniego wzoru, musimy wybrać przede wszystkim czy chcemy aby na trumnie znalazła się rzeźba czy też była zupełnie prosta, pozbawiona jakichkolwiek wzorów. Podstawowe modele, które są znacznie tańsze zazwyczaj nie posiadają jakichkolwiek rzeźb, są malowane oraz lakierowane i wykonane z drewna olchowego. Posiadają tak jak inne trumny, malowane na złoto klamry oraz złoty krzyż.

Nieco droższym modelem, są trumny o wzorze sarkofagu. Posiadają one kopułowy kształt, który poszerza się od spodu trumny do jego wierzchu. Posiadają już wykończenie półmatowe z antabami oraz krzyżem stylizowanym na stare złote w drodze metalizacji. Warto wspomnieć iż z racji swojego kształtu, są znacznie węższe od podstawowego modelu.

Inny charakter mają trumny łamane, które mają kształt trapezu. Wieko w tym wypadku jest nakładane, a nie zamykane na podstawie zawiasów. Są to zazwyczaj już nieco droższe modele, bardzo często wykonane z drewna wyższej jakości oraz znacznie lepszego obicia wewnątrz trumny. Antaby oraz krzyż są wykonane w procesie metalizacji, charakteryzując te elementy na stare złoto. Plusem tych trumien, jest odpowiednie dopasowanie do proporcji ciała.

Sarkofag, trumny łamane oraz proste – to podstawowe wzorce w zakresie tworzenia wielu trumien. Istnieją inne, jednakże są znacznie rzadziej spotykane na terenie całej polski. Dalsze różnice wynikają przede wszystkim, z jakości drewna oraz obróbki materiału. Chodzi mi przede wszystkim o szlifowanie oraz malowanie. Odpowiednio wykonany proces szlifowania oraz malowania, pozwala nam na uzyskaniu odpowiedniego efektu satyny.

Alternatywą dla droższych trumien drewnianych, są trumny  fornirowane. Są to trumny wykonane z płyt wiórowych, które w połączeniu z procesem metalizacji oraz malowania dają bardzo dobre efekty wizualne. Ich zaletą jest także możliwość zamontowania, znacznie więcej komponentów a także skorzystania z wkładów metalowych. Jednak dla osób, które nie chciałby polegać tylko i wyłącznie na płytach wiórowych, to mogą skorzystać z nakładanego na nie forniru dębowego.

Zupełną nowością są trumny metalizowane, są to rzeczywiście trumny drewniane jednakże metalizacja na kolor szaro-srebrny sprawia iż przypominają niezmiernie metal. Oczywiście, w tym wypadku można uzyskać każdy pożądany przez nas kolor.

Podsumowując ten temat, sam wybór trumny należy do nas. Jednakże, powinniśmy uwzględnić kilka elementów takich jak obyczaj w danym środowisku czy też stan majątkowy. Pogrzeb jest niezwykle drogim przedsięwzięciem, z tego też powodu wydanie zbyt dużej sumy na nagrobek może bezpośrednio doprowadzić do obniżenia kosztów, na inne także potrzebne elementy pogrzebu np.: nagrobek. Koszt przeciętnej trumny, to 700-1000zł a w przypadku trumien o bardziej skomplikowanym wzorze to nawet 2000zł.