Wiele osób jeszcze za życia decyduje się na rezerwację miejsca na cmentarzu oraz wykupuje w zakładzie kamieniarskim nagrobek. Powodów ku temu jest wiele. Cześć osób woli się zabezpieczyć przed niespodziewaną śmiercią, a część woli odciążyć rodzinę ze wszystkich formalności związanych z niespodziewanym odejściem. Jeśli ktoś jest przezorny i zdecydował się na uregulowanie tego typu spraw za życia, musi zmierzyć się z dość przykrym obowiązkiem wyboru epitafium

Nagrobna sentencja, słowa pożegnania lub tekst określający osobę zmarłą, bardzo często spotykane są na polskich cmentarzach. Istnieje wiele rodzajów epitafiów. Jedne pochodzą z Biblii, cześć z kolei odnosi się bezpośrednio do osoby zmarłej określając jej najlepsze cechy za życia. Treść inskrypcji można wybrać nie tylko z Biblii, ale również sięgnąć po tomiki znanych poetów, po teksty piosenek, a jeśli osoba zmarła była zagorzałym kinomanem, to również do cytatów ze znanych filmów. Co prawda większość osób decyduje się na tradycyjne słowa pożegnania typu „Jezu Ufam Tobie”, „Bóg tak chciał” czy „Spoczywaj w pokoju”, jednak istnieje cała masa oryginalnych sentencji, które nie są ogólnikowymi zwrotami, lecz wyrażają prawdziwe emocje i skłaniają do chwili zadumy.

Coraz większą popularnością cieszą się fragmenty wierszy, poematów oraz utworów poetyckich. Dzięki talentowi ich twórców, nieraz bardzo trafnie określają żal i smutek towarzyszący nam przy ostatnim pożegnaniu. Warto zapoznać się kilkoma przytoczonymi epitafiami, ponieważ są one bardzo piękne i idealnie nadają się do umieszczenia na nagrobku.

 

„Żyłaś niedługo, cierpiałaś wiele
spoczywaj w pokoju nasz słodki aniele
odeszłaś od nas choć było ci wcześnie
i słonko ci zaszło choć był dzień jeszcze
Nieutuleni w smutku matka z rodzeństwem.”

 

„Życie krótkie jest jak westchnienie
paląc się Twoim płomieniem.
Czemu wielki Boże mój
musisz gasić płomień swój?”

 

Epitafium nie zawsze musi być w tonie żałobnym. Jeśli znaliśmy osobę zmarłą i wiemy, że był to człowiek radosny, optymistycznie patrzący na świat, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby także na nagrobku zamieścić sentencję w podobnym stylu. W takim wypadku będzie ona bardziej przypominała nam osobę zmarłą, niż smutna i poważna inskrypcja.

 

„Tutaj nieszczęsny małżonek mój leży,
Co stracił życie przez upadek z wieży.
Ten, komu znana wysokość tej wieży,
Łatwo głębokość mego smutku zmierzy.”

 

Odeszłeś tak nagle…
Odeszłeś bez pożegnania…
Tak szybko nadeszła
ta chwila rozstania…
Nie pytamy dlaczego…
Nie pytamy też po co…
Lecz prosimy o jedno…
Odwiedź nas we śnie noca.
Opowiedz nam proszę…
Jak dobrze Ci TAM…
Że jesteś szczęśliwy
i nie jesteś sam…

I uśmiechnij się…
Tak jak zawsze
się uśmiechałeś…
Kiedy z nami byłeś
Byłeś pogodny…
Choć najłatwiejszego
życia nie miałeś…
A gdy już nadejdzie
ten nieubłagany czas…
Czekaj TAM…….
na wszystkich Nas

 

Dzięki nowoczesnej technologii, którą dysponują zakłady kamieniarskie, obecnie każdy może dowolnie ustalić wielkość zajmowanego miejsca przez epitafium na nagrobku oraz dostosować wielkość oraz krój czcionki. Praktycznie cały wygląd pomnika można zaprojektować od podstaw. Zakłady kamieniarskie oferują także możliwość zamieszczenia zdjęcia osoby zmarłej uwiecznionej w kamieniu.

Wybór epitafium to niełatwe zadanie. Warto jednak poświęcić mu trochę czasu, bowiem oryginalna sentencja z pewnością na dłużej utrwali pamięć o osobie zmarłej, niż jej brak.