Wybór wieńca lub wiązanki pogrzebowej to dla wielu osób spory problem. Znalezienie tego jedynego, który będzie wyrażał nasze uczucia względem osoby zmarłej często bywa nie lada wyzwaniem. Aby odpowiednio przekazać swój szacunek zmarłemu, należy zapoznać się z kilkoma zasadami podczas wyboru wieńca pogrzebowego.

Najważniejszą zasadą podczas wyboru wieńca jest ustalenie relacji, jakie łączyły nas z osobą zmarłą. Wieńce pogrzebowe od członków rodziny są zazwyczaj większe i bardziej okazałe od pozostałych. Znajomi, przyjaciele oraz dalsza rodzina z kolei ofiarowuje najczęściej skromniejsze wieńce. W większości przypadków jest to regułą, jednak nie każdy może pozwolić sobie na wydatek kilkuset złotych na dużą wiązankę. W takim wypadku warto poszukać czegoś mniejszego, ale w równym stopniu pięknego. Warto pamiętać, że jeśli nie należymy do rodziny, nie należy ofiarowywać przesadnie dużego wieńca. Możemy w ten sposób nieświadomie zdominować uroczystość. Jeśli określimy już nasze relacje z osobą zmarłą powinniśmy udać się do kwiaciarni. Większość z nich posiada wieńce już gotowe, zrobione ze sztucznych kwiatów. Nie musimy więc czekać na ich przygotowanie i bezpośrednio z kwiaciarni udać się na pogrzeb. Jeśli zaliczmy się do kręgu nieliżących, możemy zamówić wieniec ze wstęgą dedykacyjną, aczkolwiek nie jest to koniecznością. Można się również spotkać z sytuacją, w której kwiaciarnie oferują dowóz wieńca pogrzebowego bezpośrednio na miejsce pochówku. Jeśli jest on pokaźnych rozmiarów, warto skorzystać z tego wygodnego rozwiązania.

Wybór kwiatów występujących w wieńcach jest bardzo szeroki. Bardzo często spotyka się między innymi białe kalie, które oprócz tego, że wyglądają bardzo efektownie, posiadają również atrakcyjną cenę. Pięknie prezentują się również goździki, lilie oraz frezje. Oprócz pięknego wyglądu mają one symboliczne znaczenie, bowiem wyrażają tęsknotę, smutek oraz żal za osobą zmarłą.

Wybierając wieniec pogrzebowy należy unikać jaskrawych barw. Dotyczy to samych kwiatów jak również wstęg z pożegnaniem. Najlepszym rozwiązaniem są barwy pastelowe oraz takie, które ładnie komponują się z zielenią liści wieńcowych.

Ceny wieńców są bardzo zróżnicowane, a ich wysokość uzależniona jest przede wszystkim od wielkości. Najmniejsze wieńce możemy kupić już za kilkadziesiąt złotych, jednak koszt tych większych i bardziej okazałych sięga nawet kilkuset złotych. Jeśli zatem nie jesteśmy blisko spokrewnieni z osobą zmarłą, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w mniejszy wieniec lub nawet piękną i estetyczną wiązankę kwiatów. Równie dobrym rozwiązaniem w przypadku, gdy należymy do grupy na przykład znajomych zmarłego z pracy, kupić jeden większy wieniec z sentencją pożegnalną. Zdecydowanie ładniej będzie on się prezentował niż kilka mniejszych wiązanek.