Decydując się na wybór krzyża, który uświetni nagrobek nasz lub bliskiej nam osoby, należy dokładnie zapoznać się z jego charakterystyką. Nie chodzi tutaj o wielkość, ani rodzaj znaku kościoła, ale o materiał, z którego został wykonany. Wbrew pozorom jest to bardzo istotna czynność, bowiem tylko w ten sposób będziemy mieć pewność, że krzyż postawiony na nagrobku za kilka lat będzie wyglądał tak samo jak w momencie kupna.

Ile razy każdemu zdarzyło się przechadzać po cmentarzu i widzieć stare i zardzewiałe krzyże. Nie wyglądają one zbyt piękne, zwłaszcza, gdy nikt nie ma ochoty zająć się ich konserwacją. Jeśli nie chcemy, aby nasz nagrobek wyglądał podobnie, należy dobrze wiedzieć co kupujemy. Przede wszystkim stal, z której powinien być wykonany krzyż mu si być nierdzewna. Istnieje wiele technik, które pozwalają zabezpieczyć stal przed korozją oraz działaniem warunków atmosferycznych takich jak deszcz, słońce czy śnieg. Jednym z nich jest nałożenie warstwy cynku. Ocynkowana stal nie poddaje się korozji i przez długie lata wygląda jak nowa. Niestety jedynie ocynkowany krzyż nie wygląda zbyt atrakcyjnie, dlatego należy nałożyć specjalną powłokę. Zwykła farba szybko popęka i złuszczy się. Kupując krzyż w zakładzie kamieniarskim warto dowiedzieć się jaką powłokę on posiada. Istnieje wiele rodzajów, które charakteryzują się dużą wytrzymałością, odpornością na zarysowania i posiadają wiele korzystnych cech. Możemy także wybrać stopień połysku, schodząc aż do w ogóle nie błyszczącego się dowolnego koloru matowego.

Stal nierdzewna nie jest szczególnie droga, jednak do najtańszych nie należy. O ile stacjonarne zakłady kamieniarskie nie oszukują swoich klientów w tym zakresie i dostarczają krzyże wysokiej jakości, to kupując w internecie należy bardzo uważać. Niech nie skusi nas niska cena, bowiem możemy się bardzo rozczarować. Zdecydowanie bezpieczniej jest udać się osobiście do sprzedawcy i porozmawiać w cztery oczy odnośnie jakości wykonania krzyża. Obejrzenie go z bliska da nam również wiele przydatnych informacji, między innymi na temat właśnie jakości wykonania. Na zdjęciach w internecie nie widać takich detali jak łączenia między spawami oraz techniki nakładanej farby. Może się zatem okazać, że krzyż, który do nas przyjdzie nie spełni naszych oczekiwań.

Wszelkie ozdoby oraz ornamenty na krzyżu powinny być również wykonane ze stali nierdzewnej. Pomimo tego, że nie należy ona do łatwych w obróbce, to nie możemy pozwolić sobie na sytuację, gdy ozdoby zaczną rdzewieć po kilku miesiącach. Najlepiej gdy cały krzyż zostanie ocynkowany. Ceny krzyży są bardzo zróżnicowane i ich wysokość uzależniona jest przede wszystkim od wielkości oraz stopnia dokładności wykonania krzyża. Możemy również spotkać się z okazjami i przecenami, jednak w takim wypadku należy mieć się na baczności i jeśli nie możemy osobiście zobaczyć krzyża, to lepiej być podejrzliwym, gdyż materiał z którego został wykonany to nie koniecznie musi być stal nierdzewna.