To, że nagrobek jest pojedynczy nie oznacza jeszcze, że w takim grobie spoczywa tylko jedna osoba. Wykupując miejsce na cmentarzu decydujemy najczęściej o głębokości grobu czyli o tym dla ilu osób ma być on przygotowany.

Może tu spocząć tylko jedna osoba, dwie a nawet trzy.

Zwykle na stworzenie pomnika decydujemy się już po pierwszym pochówku. Wówczas jest on dopasowywany głównie do tej osoby. Jednak większość wzorów jest tak uniwersalna, że pasuje niemal do każdego. Cytaty, które umieszczany na nagrobkach w takiej sytuacji najczęściej obrazują nasze przywiązanie i tęsknotę.

Wielkość nagrobków najczęściej uzależniona jest od standardu jaki obowiązuje na konkretnym cmentarzu. Możemy pokryć cały grób płytą, na której będziemy. ustawiać kwiaty i znicze lub zrobić jedynie „ramkę” z miejscem na ziemię na środku. Możliwości jest niezliczona ilość.

Udając się do zakładu kamieniarskiego z całą pewnością dostaniemy do obejrzenia katalog z dotychczasowymi realizacjami, z których możemy jedną wybrać lub, którąś z nich się zainspirować. Jeśli podczas odwiedzin na cmentarzu spodoba nam się wykonanie jakiegoś pomnika możemy zrobić zdjęcie i pokazać je rzemieślnikowi.

Zdarza się również, że klienci przynoszą własny szkic z pomysłem na nagrobek. Obecnie większość firm przed przystąpieniem do obrabiania kamienia wykonuje komputerową wizualizację tego co ma powstać i oddaje do akceptacji klienta dzięki czemu osiąga pełną satysfakcję zamawiającego.

Można również domówić elementy dodatkowe takie jak podkładka pod znicze, wazon, rabatka na kwiaty i inne w tym samym kolorze kamienia. Pamiętajmy również, że nie ma konieczności aby nagrobek składał się tylko z jednej płyty. Możliwe jest połączenie kilku elementów w ciekawą całość. Można na nich również zastosować różne rodzaje faktury kamienia, co doda całości wyrazu i piękna.

Nagrobki pojedyncze nie są przeznaczone wyłącznie dla pojedynczych zmarłych. Jeśli jednak w danym grobie ma spocząć więcej jak jedna osoba, to w czasie projektowania tablicy pamiętajmy o tym aby znalazło się na niej miejsce na dopisanie danych, w przeciwnym razie może nas zaskoczyć konieczność wymiany płyty w późniejszym czasie.