Dziś nagrobki wykonywane są w dużym stopniu przez urządzenia, które są znacznie bardziej precyzyjne od ludzkiej ręki, jak również stworzenie kamieniarskiego dzieła dokonuje się w znacznie krótszym czasie.

Do najważniejszych elementów nagrobka należą oczywiście wypisane na nim dane człowieka, który odszedł: imię oraz nazwisko, jak również daty narodzin i śmierci. Czasem decydujemy się na napis „żył … Lat”. Pozostała część pomnika pozostaje w gestii bliskich. Zajmują się oni dobraniem wszelkich elementów. Pierwszym z nich jest wybór kamienia, a przede wszystkim jego koloru, następnie dobieramy czcionkę, wygląd napisu i kształt nagrobka.

Kolejnym krokiem jest podjęcie decyzji czy chcemy aby pomnik został wyposażony w dodatkowe elementy takie jak wazon, podstawka pod znicze czy rabata kwiatowa. Gdy wszystko wybierzemy rzemieślnik może zaprezentować nam wizualizację nagrobka w programie graficznym, zaproponować ewentualne zmiany.

Jeśli nie mamy pewności czego oczekujemy po nagrobku, jak ma on wyglądać. Warto wybrać się na spacer po cmentarzu i pooglądać, te które już tam stoją. Możemy również pooglądać dotychczasowej realizację różnych kamieniarzy. Dostępne są one zarówno na miejscu w zakładach jak i w wielu przypadkach w sieci.

Istnieje również możliwość samodzielnego projektowania nagrobka za pomocą programów online. W ten sposób samodzielnie lub z pomocą rodziny rozważymy najróżniejsze dostępne opcje i zdecydujemy się na taką jaka najbardziej nam się spodoba, a do zakładu rzemieślniczego udamy się już z gotowym projektem do wykonania.

Nagrobek stanowi istotny element pożegnania z bliską osobą, oddania jej ostatniego hołdu. Jest również formą pogodzenia się ze śmiercią i zamknięciem pewnego rozdziału. Pomniki na cmentarzu tworzymy dla naszych bliskich aby zostali zapamiętani ale również dla nas samych, dla swojej psychiki.

Nagrobki dawniej i dziś różnią się pomiędzy sobą wyglądem, jednak zawierają podobne informacje i mają takie samo przesłanie. Śmierć najczęściej najtrudniejsza jest dla rodziny i najbliższego otoczenia osoby, która odchodzi. Ludzie od wieków wystawiają pomniki, które upamiętniają i pokazują miłości i przywiązanie do drugiego człowieka.

Cmentarze i znajdujące się na nich nagrobki w Gorzowie Wielkopolskim stanowią również element historii naszego kraju zapisanej na kamiennej płycie. Ukazują cierpienie ludzi i oddają im cześć, jednocześnie edukując dzisiejsze pokolenia. Przypominając jak straszną rzeczą jest wojna. Stanowią przestrogę. Spoczywają tu szczątki wielu osób, które zasłynęły swoim heroizmem, jak również takich które ogromnie cierpiały. Znaczące są również mogiły zbiorowe, szczególnie te w których spoczywają osoby niezidentyfikowane. Zostały one wprawdzie godnie pochowane jednak znane są jedynie w liczbach i nie mogą zostać zapamiętane podobnie jak osoby, które umierają w dzisiejszych czasach i posiadać własnego spersonalizowanego nagrobka.

Obecnie w miejscowości żyje się w podobny sposób jak w całej reszcie naszego kraju. Śmierć pojawia się w każdej rodzinie od czasu do czasu, jednak w przeciwieństwie do okresu wojny jest najczęściej stanem naturalnym. Wówczas zachodzi konieczność wystawienia nagrobka na cmentarzu, w którym zawrzemy wspomnienie danej osoby i zostanie ona zapamiętana.

Gorzów Wielkopolski jest miejscowością w południowo-zachodniej Polsce. Leży nad rzeką Wartą. Miejscowość została bardzo zniszczona pod koniec II wojny światowej. Niemieckie oddziały w czasie wycofywania się z polskich ziemi wysadziły dwa mosty na rzece, a Armia Czerwona w 1945 roku paliła Stare Miasto. W późniejszym okresie Gorzów dynamicznie się rozwijał.

Na terenie miejscowości znajduje się niewiele nekropolii. Część z nich jest nadal czynna, inne stanowią pozostałość dawnych czasów i świadectwo historii tego miejsca.

Cmentarz komunalny w Gorzowie Wielkopolskim

Jest to cmentarz przeznaczony dla każdej osoby, niezależnie od jej wyznania i narodowości. Znajdziemy tu nagrobki zarówno katolików, jak i przedstawicieli innych religii. Przynależność do danej grupy można określić na podstawie zawartych w nagrobkach szczegółów. Do założenia nekropolii doszło w 1962 roku, natomiast pierwszy pochówek miał miejsce na jej terenie 26 września tego samego roku. Cmentarz zlokalizowany jest przy ulicy Żwirowej. W jego obrębie znajduje się obecnie około 30 tysięcy grobów. Zajmuje on powierzchnię 24 hektarów. Corocznie przeprowadza się tu około 500 pogrzebów. Powstanie domu pogrzebowego w granicach nekropolii miało miejsce w 1974 roku.

Cmentarz Świętokrzyski w Gorzowie Wielkopolskim

Do jego założenia doszło w 1890 roku. Jego powierzchnia nieznacznie przekracza 3,5 hektara. Obecnie znajduje się tu około 7 tysięcy grobów. Zlokalizowany jest przy ulicy Warszawskiej, zaś wejścia znajdują się od strony tej ulicy oraz Głowackiego. Na cmentarzu zlokalizowane są groby należące do kilku powstańców wielkopolskich z lat 1918-1919, którzy w latach powojennych osiedli w mieście i tutaj zmarli. Znajdziemy tu również najstarsze zachowane nagrobki, na których znajdują się gotyckie napisy w języku niemieckim. W obrębie nekropolii zachowało się wiele pięknych, historycznych płyt grobowych, na które warto zwrócić większą uwagę gdyż stanowią element opowieści o historii miasta i regionu.

Cmentarz Żydowski w Gorzowie Wielkopolskim

Nekropolia ta powstała w XVIII wieku, zajęła powierzchnię 0,7 hektara. Zlokalizowana jest przy ulicy Słonecznej 57. W roku 1936 odbył się tu ostatni udokumentowany w źródłach historycznych pochówek. Do dnia dzisiejszego pozostało tu około 70 zachowanych nagrobków, z czego liczne mają charakter zabytkowy. Znajdują się na nich inskrypcje w języku niemieckim oraz jidysz. Cmentarz ogrodzony jest kamiennym murem pochodzącym z XIX wieku, w niektórych miejscach przylegają do niego nagrobki należące do najzamożniejszych rodzin żydowskich regionu. Nekropolia została zachowana w swoim pierwotnym układzie przestrzennym.

Cmentarz wojenny na Walczaka

Nekropolia została utworzona na planie prostokąta z wyraźnym symetrycznym podziałem, dróg alejek i nagrobków. Na terenie cmentarza znajduje się wykonany z piaskowca obelisk, w kształcie 6- metrowej szpicy. Powstał on ku czci żołnierzy poległych w II wojnie światowej. Umieszczono w granicach nekropolii również pomnik oddający cześć jeńcom wojennym, którzy zostali zamordowani w obozie II C Woldenberg/Dobiegniew. Zostało tu pochowanych przeszło 7,5 tysiąca osób. Są to między innymi: żołnierze Armii Radzieckiej, żołnierze Wojska Polskiego (niektórzy ekshumowani i przeniesieni z innych nekropolii), ofiary terroru hitlerowskiego różnych narodowości czy jeńcy wojenni. Pośród całej liczby pochowanych tu osób zidentyfikowane zostały 3025, pozostałe pozostają nieznane. Cmentarz zachowuje geometryczny kształt prostokąta nie tylko jeśli chodzi o teren, podobnie podzielony jest cały, w tym samym kształcie wykonano również tysiące nagrobków, które są pionowymi, prostokątnymi płytami.

Gorzów Wielkopolski stanowi istotne miejsce pamięci narodowej. Znajdują się tutaj liczne nagrobki osób walczących z reżimem hitlerowskim. Szczególnie na cmentarzu wojennym, który został w pełni poświęcony bohaterom wydarzeń II wojny światowej. Stary cmentarz żydowski pokazuje natomiast wielki wpływ jaki w tym regionie wywarła ta kultura. Żyli tu bogaci przedstawiciele tej narodowości, po których pozostał ślad w postaci zabytkowych nagrobków na starym cmentarzu.

Osoby zamieszkujące dzisiaj najczęściej dokonują pochówków swoich bliskich zmarłych na cmentarzu komunalnym. W starszej części nekropolii znajdujemy nagrobki o nieco bardziej surowym charakterze, które zgodnie z możliwościami ludzi jeszcze kilkadziesiąt lat temu były ciosane z kamienia i wykuwano w nich litery układające się w dane osób zmarłych.

Zapraszamy do projektowania i zamawiania – najkrótsze terminy, najlepsze ceny.

Babimost, Bytom Odrzański, Cybinka, Czerwieńsk, Dobiegniew, Drezdenko, Gorzów Wielkopolski, Gozdnica, Gubin, Iłowa, Jasień, Kargowa, Kostrzyn nad Odrą, Kożuchów, Krosno Odrzańskie, Lubniewice, Lubsko, Łęknica, Małomice, Międzyrzecz, Nowa Sól, Nowe Miasteczko, Nowogród Bobrzański, Ośno Lubuskie, Rzepin, Skwierzyna, Sława, Słubice, Strzelce Krajeńskie, Sulechów, Sulęcin, Szlichtyngowa, Szprotawa, Świebodzin, Torzym, Trzciel, Witnica, Wschowa, Zbąszynek, Zielona Góra, Żagań, Żary