Dawniej jedynymi wizerunkami jakie stosowano na nagrobkach były oprawione zdjęcia osób, które w danym miejscu spoczywają. Obecnie rozwój nowoczesnej techniki a także rosnące wymagania klientów sprawiły, że w tej kwestii mamy bardzo szeroką gamę wyboru.

Możemy oczywiście nadal zamówić pięknie oprawione zdjęcie bliskiej nam osoby zmarłej i umieścić je na pomniku. Jednak taka praktyka spotykana jest coraz rzadziej. Jeśli chcemy aby na pomniku znajdował się wizerunek osoby, która od nas odeszła wykonuje się to znacznie częściej metodą piaskowania. Zdjęcie jest odpowiednio obrabiane komputerowo, następnie drukowana jest odpowiednia folia a z jej pomocą ploter z niezwykłą wręcz dokładnością wycina w kamieniu oczekiwany kształt.

W podobny sposób wykonywane są najróżniejsze inne wizerunki na grobach. Ze względu na to iż większość mieszkańców Polski jest wyznania katolickiego to pośród najczęściej pojawiających się wymienia się najróżniejsze postaci Matki Boskiej, Jezusa Chrystusa, Świętych.

Pojawiają się również najróżniejszego rodzaju aniołki. Te są szczególnie popularne na grobach dziecięcych. Ich zadaniem jest opieka nad najmłodszymi a także ukazanie ich nieskazitelności i tego, że dla rodziny zawsze będą małymi aniołkami.

Poza wizerunkami pojawiają się również różnego typu symbole. Są to serca, krzyże, a także ornamenty roślinne. Ich symbolika jest różna. Jednak nie zawsze właśnie nią kierujemy się przy doborze „obrazu” na nagrobek. W wielu przypadkach najważniejsze są dla nas walory estetyczne oraz wkomponowanie się danego wzoru z całość. Chcemy aby całość wyrażała naszą miłość oraz pamięć, która będzie równie trudna do zatarcia co napis wyryty w kamieniu.

Usytuowanie na pomniku postaci związanej z religią jest bardzo znaczące. Najczęściej rezygnujemy wówczas z dodatkowych napisów świadczących o wierze osoby zmarłej, a umieszczamy takie które pokazują naszą wielką miłość i przywiązanie.

Proces grawerowania laserowego pozwala na umieszczanie obrazów w jakości fotograficznej bezpośrednio na powierzchni płyty z czarnego granitu. Grawerowane powierzchnie mogą mieć dowolne kształty i rozmiary.

Trwałość graweru laserem jest oceniana na ok. 100 – 500 lat w zależności od jakości granitu oraz jakości wykonania.

Fachowe i precyzyjne wykonywanie portretów lub wizerunków osób, które od nas odeszły na płycie kamiennej to dość popularny sposób na wykańczanie nagrobków. W ofercie dużej ilości firm oferujących wyrób nagrobków znajdują się zarówno portrety kute, które przedstawiają portret Jezusa, Matki Boskiej, różnych aniołów czy też postaci świętych. Bardzo często na wielu płytach znajdują się także portrety i wizerunki osób historycznych lub różnego rodzaju krzyże, mniej lub bardziej wyszukane ornamenty czy też motywy roślinne.

Tak jak w nieco dawniejszym okresie szczególnym zainteresowaniem cieszyły się tradycyjne fotografie mocowane na tablicy kamiennej nagrobku, tak w dniu dzisiejszym zdecydowanie większą popularnością cieszą się grawery w kamieniu. Fakt ten wynika z dużo większej praktyczności i zwiększonej wytrzymałości drugiego rozwiązania w porównaniu do przykładowej fotografii.

Każda z prac wykonanych techniką grawerowania wydaje się być dużo bardziej trwała niż w przypadku techniki zamieszczania tradycyjnej fotografii.

Nierzadko zdarzało się, bowiem że fotografia pod wpływem oddziaływania pewnych dosyć niekorzystnych warunków atmosferycznych potrafiła się odkleić od powierzchni pomnika i wymagała ponownego przyklejenia lub całkowitej wymiany.

W przypadku portretów wykonanych metodą grawerowania ryzyko to jest całkowicie wyeliminowane. Każdy z nagrobków posiadających czy to tablice napisowe czy też zdjęcia wykonane w ten sposób staje się na pewno dużo bardziej estetyczny i elegancki.

Pewnym mankamentem może wydawać się wyższa cena, elementy wykonywane poprzez grawerowanie są, bowiem nieco droższe od tradycyjnej fotografii.

W porównaniu jednak do czasu, który potrafią przetrwać są to na dzień dzisiejszy metody umożliwiające wykonanie portretu, który będzie w stanie wytrwać bardzo długi okres czasu nawet w najbardziej niesprzyjających mu warunkach atmosferycznych. Wybór zatem wydaje się być bardzo prosty i jednoznaczny.

Nasze laserowo grawerowane pomniki pozwalają uchwycić piękne wspomnienia z życia. Nasz zespół projektantów stworzy niepowtarzalną grafikę oddającą cześć pamięci bliskiej, ukochanej osoby specjalnie zaprojektowanym pomnikiem.

Nagrobki nowoczesne grawerowane laserowo