Planując wykonanie nagrobka na cmentarzu udajemy się do zakładu kamieniarskiego, gdzie zostaje nam przedstawione wiele opcji do wyboru. Decydujemy o kolorze, kamieniu, kształcie, dodatkowych elementach. Obecnie po zakończeniu wspólnych prac nad projektem klient najczęściej dostaje do zaakceptować wersję komputerową na monitorze bądź jej wydruk.

Wiele z nas przed udaniem się do kamieniarza spaceruje po cmentarzu oglądając inne groby, trochę w poszukiwaniu inspiracji. Dla licznych osób wystawienie pomnika komuś bliskiemu jest rzeczą bardzo niecodzienną, a co za tym idzie zależy im na znalezieniu i określeniu czego właściwie oczekują.

Jednym z podstawowych kryteriów jest estetyka. Zastosowanie dodatkowych elementów z kamienia może w przyszłości ułatwić nam pielęgnowanie całości nagrobka. Przynoszone przez nas znicze i kwiaty będą wyglądać znacznie estetyczniej. Zastanówmy się więc na umieszczeniem rabatki na kwiaty po jednej ze stron nagrobka, wazonu oraz podstawki na znicze również z tego samego kamienia.

Wykonanie po bocznej stronie pomnika estetycznej i solidnej rabaty pozwoli nam na posadzenie kwiatów sezonowych bądź całorocznych, których pielęgnacja nie będzie sprawiać wielu problemów ze względu na niewielką powierzchnie, a wokół grobu zawsze będą piękne świeże kwiaty. Odradzamy jednak wsadzanie krzewów, które mogą w przyszłości osiągnąć większe gabaryty gdyż możliwe, że podważą korzeniami i połamią rabatę, a nawet spowodują osuwanie się pomnika.

Wazon umieszczony w odpowiednim miejscu z całą pewnością znacznie podniesie estetykę pomnika. Jeśli nie odwiedzamy cmentarza bardzo często warto włożyć do niego ładną wiązankę sztucznych kwiatów, które zawsze będą się dobrze prezentować.

Coraz popularniejsze staje się również ustawianie u stóp nagrobka lub po jego bocznej stronie podstawki na znicze. Zazwyczaj mieszczą się w nich 3 średnich rozmiarów świeczki. Może to być forma prostokąta z wyciętymi okrągłymi otworami odpowiednio przytwierdzona do pomnika. Może być również pięknie ukształtowana , zaś miejsca na znicze zostaną zaznaczone poprzez niewielkie zagłębienia o innej fakturze kamienia. Celem zastosowania tego rozwiązania jest ograniczenie ustawiania zniczy na płycie pomnika i wylewania się z nich wosku, który może powodować jej uszkodzenie.