W pewnym momencie po pogrzebie – najczęściej po upływie około 6 miesięcy od pochówku wystawiamy pomnik na cmentarzu. Wiele osób do tego się ogranicza, później już jedynie odwiedza od czasu do czasu grób i ustawia znicze. Miejsce pochówku jest przez nas sprzątane najczęściej jedynie przed zbliżającym się dniem wszystkich świętych lub jeśli całkowicie brakuje nam czasu zlecamy odpowiedniej firmie dbanie o grób.

Nagrobki wykonane są z kamienia, który najczęściej charakteryzuje się wysoką trwałością. Jednak konieczna jest jego odpowiednia pielęgnacja i czyszczenie aby zachował swój blask jak również abyśmy mogli uniknąć konieczności przeprowadzania różnego rodzaju napraw.

Odpowiedniej dbałości wymagają również dodatkowe elementy znajdujące się na nagrobkach takie jak wazony, lampy, lampiony czy podstawki pod znicze. Jeśli rozpoczynamy czyszczenie kamienia nie możemy ograniczać się jedynie do samej płyty. Konieczne jest umycie wszystkich jego elementów.

Przed przystąpieniem do mycia najlepiej dowiedzieć się jakie środki będą najlepsze i nie spowodują uszkodzeń kamienia. Wskazane jest zdobyć taką wiedzę już w zakładzie kamieniarskim, który będzie przygotowywał dla nas nagrobek. Specjalista z całą pewnością odpowiednio doradzi w jaki sposób dbać o kamień aby zachował swoje piękno. Jeśli dodatkowe elementy są przytwierdzone do pomnika warto zbierać dokładnie wodę wokół nich i usuwać zanieczyszczenia, których oddziaływanie mogłoby z czasem doprowadzić do ich odklejenia się. Jeśli natomiast stoją „luzem” możemy je przestawiać co jakiś czas i dokładnie czyścić je w całości oraz miejsce, w którym się znajdowały aby uniknąć pojawienia się przebarwień na kamieniu. Jeśli nie chcemy samodzielnie czyścić pomnika i jego mniejszych elementów możemy to zlecić specjalnej firmie za odpowiednią opłatą. Wówczas grób bliskiej nam osoby, bez naszej ingerencji będzie pięknie wyglądał przez cały rok. Wszystko będzie wysprzątane, umyte, ustawione kwiaty i znicze.