Wazony są elementem chętnie wykorzystywanym na cmentarzach. Wielu z nas decyduje się na ten dodatkowy element już w trakcie zamawiania pomnika. Można uznać, że są niezwykle praktyczne. Umieścimy w nich zarówno kwiaty cięte jak i niewielkie doniczki z sztucznymi lub żywymi roślinkami. Mogą one być wykonane z najróżniejszych materiałów, a co za tym idzie ich cena jest bardzo urozmaicona.

Pierwszym rodzajem wazonów jest taki zamawiany u kamieniarza razem z pomnikiem. Wykonany jest on wówczas najczęściej z kamienia, dokładnie tego samego co cały nagrobek i przytwierdzony w odpowiednim miejscu. W przypadku takich kamiennych wazonów powinniśmy pamiętać aby nie nalewać bezpośrednio do ich wnętrza wody, szczególnie zimą, gdyż może ona zamarznąć i „rozsadzić” kamień czyli doprowadzić do popękania na kawałki. W porze zimowej najlepiej całkowicie zrezygnować z wody w ich wnętrzu. Poza tym okresem świetnie sprawdzi się zwykła butelka po wodzie mineralnej bądź napoju z odciętą górą. Nalejemy do niej wody i włożymy do wazonu, który w ten sposób nie będzie narażony na niszczenie.

Niezwykle oszczędną opcję stanowią wazony dostępne w kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych. Wykonane są z plastiku i zapłacimy za nie maksymalnie kilkanaście złotych. Ich wadą natomiast jest z całą pewnością fakt iż konieczne jest dociążenie aby stabilnie stały na pomniku. Niekiedy wystarczy jedynie wlanie wody, jednak przy wietrznej pogodzie i to może nie wystarczyć. Świetnie natomiast pasują na groby w drewnianej ramie bez pomnika. Wówczas dół wazony można wkopać w ziemię.

Oprócz tego oferowane są wazony z brązu, stali nierdzewnej czy marmuru Carrara. W sieci dostępnych jest wiele katalogów z których możemy dobrać odpowiedni model, który zostanie dostarczony najdalej w przeciągu kilku tygodni. Ceny wazonów plasują się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Niektóre przewyższają tysiąc złotych. Ceny uzależnione są od wielkości, materiału oraz wzoru, na jaki się zdecydujemy.