Jednym z istotniejszych elementów, którego wyborem musimy się zając w obliczu organizacji pogrzebu bliskiej osoby jest wybór odpowiedniej trumny. W przeważającej większości przypadków nie mamy o tym „zielonego pojęcia” więc najprostszym rozwiązaniem będzie udanie się do zakładu pogrzebowego, gdzie nasza decyzja poparta zostanie radą specjalisty, jak również będziemy mogli porównać ceny i wizualnie i dobrać taką jaka wyda nam się najładniejsza i najbardziej elegancka.

Istnieje wachlarz standardowych trumien, z których wszystkie wykonane są z drewna. Pomimo stosowania tylko jednego rodzaju materiału mamy najczęściej możliwość wyboru pośród całej gamy różnego rodzaju „skrzyni”. Mają one różne kształty, jak również kolory. Mogą również odróżniać się od siebie poziomem połysku – mogą być matowe, na wysoki połyski, półmatowe czy lekki połysk.

W ofertach przedsiębiorstw pogrzebowych znajdują się również trumny o wręcz ekskluzywnym charakterze. Najczęściej przejawia się to w bogatych zdobieniach samej trumny, co stanowi dość kosztowny dodatek, oprócz tego do wyścielenia wnętrza trumny dobiera się ekskluzywne materiały.

Pośród najczęstszych materiałów z jakich wykonuje się trumny wymienia się lite drewno, zarówno iglaste jak i liściaste. Pochodzi ono powszechnie z takich drzew jak : topola, dąb, sosna, świerk. Jednak niektórym osobom nie przypadają do gustu wyroby polskich producentów z miejscowych surowców. Wówczas można zdecydować się na zakup trumny importowanej. Dużą popularnością cieszy się drewno paulowni. Materiał ten wyróżnia wysoka trwałość i niska cena.

Jednym z rodzajów trumien jest również taka wykonana na specjalne zamówienie. Zdarza się bowiem, że gabaryty danej osoby wymagają stworzenia specjalnej „skrzyni” do pochówku. W szczególności jeśli mamy do czynienia z osobą bardzo wysoką lub bardzo grubą. Również trumny dla dzieci są najczęściej przygotowywane specjalnie dla danej osoby.

Wzornictwo i kształt trumien mają związek z regionem na jakim się znajdujemy. Dawniej w innych chowano ludzi na Kaszubach a w innych w okolicach Warszawy. Dziś dobieramy trumnę wedle gustu i nie ma najczęściej dla nas większego znaczenia z jakiego regionu pochodzi dany wzór.