Obecnie gdy umiera nam bliska osoba najczęściej udajemy się do domu pogrzebowego i wybieramy jedna z gotowych trumien. Można by porównać to do wejścia do sklepu i zdecydowania się na jeden z produktów. Jest to możliwe oczywiście jedynie w sytuacji gdy aparycja zmarłego była przeciętna i niczym się nie wyróżniała.

Dawniej, jeszcze przed drugą wojną światową stosowana była praktyka tworzenia odpowiedniej trumny na wymiar. Zajmowali się tym wyspecjalizowani rzemieślnicy, którzy wcześniej brali miarę. W taki sposób każda osoba otrzymywała trumnę dopasowaną specjalnie dla siebie i unikalną.

W dzisiejszych czasach również w kwestii ceremonii pochówku wymaga się pośpiechu i załatwienia wszystkiego od ręki, bez zbędnego oczekiwania i problemów. Stąd masowa produkcja trumien, w różnych wzorach, z których bez problemu wybierzemy tę dla kogoś nam bliskiego, pod warunkiem, że był przeciętnej postury.

A co w sytuacji gdy zmarłego wyróżniały wysoki, ponadprzeciętny wzrost lub bardzo duża waga? Z całą pewnością wówczas nie wchodzi w grę wybranie gotowej trumny, gdyż osoba taka może się do niej zwyczajnie nie zmieścić. W takiej sytuacji wykonywane są trumny na specjalne zamówienie, tak jak dawniej robiono to dla każdego. Rodzina natomiast decyduje o wzornictwie, rodzaju drewna oraz kolorystyce.

Specjalną trumnę wybieramy również jeśli zmarły ma być poddany kremacji. Wyróżniają się one wykonaniem oraz stosowanymi materiałami, gdyż ich elementy również muszą ulec spaleniu. Jeśli osoba nam bliska wyraziła życzenie kremacji, bądź my podjęliśmy taką decyzję najlepiej udać się do specjalnego zakładu gdzie szczegółowo doradzą nam jaką trumnę wybrać.

Firmy pogrzebowe realizują również specjalne zamówienia na trumny jeśli bliscy życzą sobie jej dokładnego dopasowania do zmarłego bądź bardzo eleganckiej i kosztownej oprawy. Wówczas zostają one wykonane zgodnie z życzeniem i gustem klienta. Możliwy jest wybór pośród szerokiej gamy wzornictwa, kolorystyki jak również rodzajów drewna – tych polskich jak i importowanych.