Widok jest przerażający. Powyrywane potężne drzewa, rozbite nagrobki. Wichura nie oszczędziła zabytkowego Cmentarza Powązkowskiego. Po wczorajszej nawałnicy pracownicy nekropolii radzą osobom starszym, aby nie wybierały się w to miejsce.

Jak mówi pracownik administracji cmentarza, uszkodzonych zostało kilkadziesiąt grobów. Wichura powaliła wiele potężnych drzew. – Od rana pracujemy nad usuwaniem skutków nawałnicy. Wiatr uszkodził też nowe ogrodzenie od strony ulicy Spokojnej – informuje Leszek Całka.

I radzi, aby osoby starsze nie wybierały się w piątek na cmentarz.

„Połamane płyty nagrobne”

Na miejscu był nasz reporter, który mówi o ogromnych zniszczeniach. – Kompletnie połamane pomniki. Widać mnóstwo drzew i gałęzi, które waliły się na nagrobki i krzyże. Burza nie oszczędziła tego cmentarza – mówi Lech Marcinczak.

I dodaje, że widział kilkadziesiąt zniszczonych grobów. – Ogromne drzewa skruszyły pokrywy na około 30 nagrobkach. Widok jest dramatyczny. Szkody są poważne – ocenia.

Na miejscu pracuje ekipa cmentarza, nasz reporter nie zauważył strażaków, którzy pomagaliby w usuwaniu powalonych drzew.

45 nagrobków uszkodzonych

Straty liczy też Archidiecezja Warszawska. – Po pierwszym dniu pewnego rodzaju rekonesansu i szacowaniu strat, wiadomo już o 45 nagrobkach, które są uszkodzone. Niestety są to przeważnie nagrobki zabytkowe – powiedział ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik archidiecezji.

Jak dodał, usuwanie połamanych konarów jest planowane na siedem najbliższych dni. Robią to zarówno pracownicy cmentarza, jak i zatrudniona w tym celu firma zewnętrzna.

– Apelujemy, aby w najbliższych dniach, dopóki wszystkie konary nie będą usunięte, jeśli to nie jest konieczne, nie odwiedzać cmentarza – przyznał ks. Śliwiński i dodał – wszystko w trosce o zachowanie bezpieczeństwa odwiedzających.

Więcej: http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,rozbite-nagrobki-polamane-krzyze-wichura-zniszczyla-powazki,235524.html