Rozbite nagrobki, połamane krzyże. Wichura zniszczyła Powązki

//, Informacje/Rozbite nagrobki, połamane krzyże. Wichura zniszczyła Powązki

Rozbite nagrobki, połamane krzyże. Wichura zniszczyła Powązki

Widok jest przerażający. Powyrywane potężne drzewa, rozbite nagrobki. Wichura nie oszczędziła zabytkowego Cmentarza Powązkowskiego. Po wczorajszej nawałnicy pracownicy nekropolii radzą osobom starszym, aby nie wybierały się w to miejsce.

Jak mówi pracownik administracji cmentarza, uszkodzonych zostało kilkadziesiąt grobów. Wichura powaliła wiele potężnych drzew. – Od rana pracujemy nad usuwaniem skutków nawałnicy. Wiatr uszkodził też nowe ogrodzenie od strony ulicy Spokojnej – informuje Leszek Całka.

I radzi, aby osoby starsze nie wybierały się w piątek na cmentarz.

„Połamane płyty nagrobne”

Na miejscu był nasz reporter, który mówi o ogromnych zniszczeniach. – Kompletnie połamane pomniki. Widać mnóstwo drzew i gałęzi, które waliły się na nagrobki i krzyże. Burza nie oszczędziła tego cmentarza – mówi Lech Marcinczak.

I dodaje, że widział kilkadziesiąt zniszczonych grobów. – Ogromne drzewa skruszyły pokrywy na około 30 nagrobkach. Widok jest dramatyczny. Szkody są poważne – ocenia.

Na miejscu pracuje ekipa cmentarza, nasz reporter nie zauważył strażaków, którzy pomagaliby w usuwaniu powalonych drzew.

45 nagrobków uszkodzonych

Straty liczy też Archidiecezja Warszawska. – Po pierwszym dniu pewnego rodzaju rekonesansu i szacowaniu strat, wiadomo już o 45 nagrobkach, które są uszkodzone. Niestety są to przeważnie nagrobki zabytkowe – powiedział ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik archidiecezji.

Jak dodał, usuwanie połamanych konarów jest planowane na siedem najbliższych dni. Robią to zarówno pracownicy cmentarza, jak i zatrudniona w tym celu firma zewnętrzna.

– Apelujemy, aby w najbliższych dniach, dopóki wszystkie konary nie będą usunięte, jeśli to nie jest konieczne, nie odwiedzać cmentarza – przyznał ks. Śliwiński i dodał – wszystko w trosce o zachowanie bezpieczeństwa odwiedzających.

Więcej: http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,rozbite-nagrobki-polamane-krzyze-wichura-zniszczyla-powazki,235524.html

2017-07-06T18:29:48+00:00Lipiec, 2017|Cmentarze, Informacje|0 komentarzy

Zostaw komentarz