Coraz większą popularność zyskują nagrobki ekskluzywne. Obecny stan gospodarki krajowej i światowej ulega poprawie i w porównaniu z ogólnoświatowym kryzysem z 2011 r. który przełożył się w znacznym stopniu na spadek sprzedaży drogich wyrobów granitowych w okresie 4 kolejnych lat, wydaje się on powoli dobiegać końca. Klienci którzy dotychczas wstrzymywali się przed zamawianiem droższych nagrobków ze względu na obawy przed trudnym do przewidzenia rozwojem sytuacji finansowej, ponownie odetchnęli z ulgą.

Obecna kondycja finansowa krajowa jak też i globalna pozwala napawać optymizmem jeśli chodzi o większe wydatki finansowe. Zwiększa się zapotrzebowanie na wszelkiego rodzaju nagrobki, których funkcje poza podstawowymi mają także świadczyć o możliwościach finansowych bliskich i rodziny. Producenci oferują coraz większą ilość pomników o różnych kształtach oraz wymiarach. Sklepy poszerzają swoją ofertę, której obecne rozmiary zadowolą nawet najbardziej wymagających klientów.

Biorąc pod uwagę stale zmniejszającą się ilość miejsc na cmentarzach oraz stale rosnące ceny za działki cmentarne oraz pochówek, nie ma się co dziwić, że część klientów decyduje się na grobowce rodzinne z możliwością pochowania trzech lub więcej trumien. Jak obliczają specjaliści w Chinach miejsc na cmentarzach zabraknie za około sześć lat. Już wkrótce ma wejść ustawa nakazująca kremację wszystkich zmarłych. W Polsce nie mamy jeszcze tak dramatycznej sytuacji, jednak należy wziąć pod uwagę, że w przyszłości my również będziemy musieli zmierzyć się z tym problemem.

Pomniki skomplikowane (ekskluzywne) stanowią duże wyzwanie dla zakładu kamieniarskiego, chociażby ze względu na swoje gabaryty oraz wagę. Niejednokrotnie do ich transportu i ustawienia na cmentarzu potrzebny jest specjalistyczny sprzęt budowlany oraz fachowa wiedza, pozwalająca na wykonywanie odpowiednich manewrów w cmentarnych alejkach podczas instalacji, a sam proces odpowiedniej obróbki ciężkich bloków granitowych ważących niejednokrotnie po 500 kg stanowi wyzwanie samo w sobie dla parku maszynowego danego zakładu kamieniarskiego.

Alternatywą dla tego typu kosztownych nagrobków mogą być chociażby nagrobki grawerowane laserowo o grubościach 10 cm dla tablicy i bazy oraz proporcjonalnie powiększonej innych części nagrobka. Klienci często samym kształtem pomnika chcą podkreślić związek zmarłego np. z daną marką samochodową np. BMW czy Rolls Royce. W tym przypadku blok granitu może być w całości poddany obróbce rzeźbiarskiej, aby uzyskać jak najlepszy efekt.

Możliwości jest nieskończenie wiele, a i sami klienci decydując się na tego typu pomnik, niejednokrotnie mają już pomysł na to, jak taki pomnik ma wyglądać, a niejednokrotnie także gotową wizualizację 3D, dzięki, której poszukiwania wykonawcy mogą odbywać się sprawniej. Warto tu zaznaczyć, że w całej Polsce, tego typu usługi świadczy tylko kilkanaście firm, dysponujących odpowiednim parkiem maszynowym oraz możliwościami wynikającym ze sposobu instalacji tego typu nagrobków.